MÚZEUM FILMU V TALLINNE, KTORÉ SVOJÍM VZHĽADOM VYRÁŽA DYCH

16.5.2018 - Naprojektovať a postaviť vkusnú modernú stavbu, ktorá bude zasadená medzi historickými budovami, môže byť celkom tvrdý oriešok. Na pobreží Baltského mora sa to však pri stavbe filmového múzea v Tallinne podarilo. Obrovskou mierou k tomu prispela spoločnosť Ruukki, ktorá sa postarala o neprehliadnuteľný vzhľad fasády múzea.

Stavbe predchádzali dôležité diskusie s architektmi, projektantmi a developermi, aby sa vybral ten najvhodnejší materiál a správne riešenie výstavby. Mali byť použité len prírodné materiály a cieľom bolo dosiahnuť klasický a minimalistický vzhľad. Preto voľba padla jednoznačne na prírodný materiál Cor-Ten.

Oceľ Cor-Ten sa vyznačuje vynikajúcou odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Tento materiál neustále mení svoj vzhľad a štruktúru – vytvára si ochrannú patinu. Patina je najskôr červenohnedá a časom dosiahne tmavší odtieň. Vďaka tomu získala budova filmového múzea naozaj nezameniteľný charakter. Použitý materiál navyše prispieva k filozofii udržateľnej stavby a umožňuje znížiť náklady na údržbu.

 

Moderná stavba sa nachádza v areáli estónskeho múzea histórie, v ktorom sú najmä starobylé budovy. Nové múzeum sa od nich odlišuje, ale zároveň nenarúša špecifický ráz objektu. Citlivo zvolený materiál fasády krásne spája moderný patinovaný vzhľad s historickým okolím.

Stavebné práce sa začali začiatkom roka 2015 a posledná dodávka bola zaslaná až takmer po dvoch rokoch. Na stavbu sa dodalo približne 2 500 m2špeciálnych lamiel Cor-Ten. Výsledkom je zaujímavý povrchovo členitý a zároveň ucelený vzhľad budovy. Toto riešenie a detaily montáže vznikli spoluprácou Ruukki a architektov z BOA OÜ v Tallinne.

Filmové múzeum v Tallinne je jednou z najvýraznejších verejných budov, ktoré boli koncom roka 2017 otvorené. V regióne pobaltských a škandinávskych štátov je to dokonca jediná budova, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre múzeum filmu. História estónskeho filmu je bohatá a píše sa už od roku 1912. Na 600 m2 výstavnej plochy môžu návštevníci poznávať filmové poklady krajiny. Nachádza sa tu aj malé filmové štúdio a kino so vzdelávacími miestnosťami.

Múzeum je uprostred krásneho parku Maarjamäe Palace. Vedie k nemu originálny červený chodník, ktorý má predstavovať červený koberec. Keď budete po ňom kráčať k múzeu, budete sa cítiť ako hviezda strieborného plátna. Cesta je navyše lemovaná umeleckými dielami, ktoré odkazujú na tvorbu estónskej kinematografie. S použitím prírodného oceľového materiálu Cor-Ten sa podarilo vytvoriť výrazný architektonický prvok, ktorý dokonale zapadá do historicko-moderného areálu.

Prírodný oceľový materiál Cor-Ten našiel výrazné uplatnenie aj pri realizácii projektu rodinného domu v Čechách. Ide o príklad jedinečnej organickej architektúry na území Českej republiky, ktorý sa stal absolútnym víťazom súťaže Interiér roka 2017. Za projektom stojí architektka Ing. arch. Daniela Polubědovová, ktorá dostala od investora maximálnu slobodu a voľnu ruku pri tvorbe tohto jedinečného objektu. Nazrieť za dvere tohto unikátneho domu máte možnosť vďaka reportáži, ktorá sa nachádza v aktuálnom vydaní magazínu TRENDY BÝVANIE, ktoré je práve v predaji! 

Ak vás tento materiál zaujal, prečítajte si o ňom viac na www.ruukki.com/svk/cor-ten.

 

"Dizaj­néri vytvá­rajú poria­dok v cha­ose. Dokážu jasne komu­ni­ko­vať myš­lienky pro­stred­níc­tvom orga­ni­zo­va­nia a mani­pu­lo­va­nia slov a obráz­kov. "
Jeff Veen
Autor

Magazín Trendy bývanie je dynamický magazín, ktorý vás prostredníctvom exkluzívnych fotografií a pútavého obsahu pripraveného v spolupráci s erudovanými odborníkmi prevedie nadčasovým interiérovým dizajnom, svetovou i domácou architektúrou, ekologickým bývaním, najnovšími stavebnými technológiami a najhorúcejšími trendmi.

Buďte neustále informovaní a objednajte si aktuálne vydanie, ročné predplatné, jeho elektronickú verziu alebo si zaobstarajte staršie čísla za zvýhodnenú cenu!