Aké zvoliť okná do drevodomu?

 17.2. 2017 - Pokiaľ aj vy uvažujete nad stavbou drevodomu, určite rozmýšľate aj nad tým, aké zvoliť okná. Sú totiž nielen jedným z najdôležitejších estetických prvkov domu, ale musia rovnako spĺňať najvyšší štandard tepelno-izolačných kritérií. Budú najlepšie z plastu, hliníku alebo dreva?

Aké zvoliť okná do drevodomu?

Plastové okná sa môžu pochváliť svojou vysokou životnosťou, elegantným vzhľadom aj pomerne nízkou cenou. Odolávajú korózii a účinne izolujú teplo. Ak túžite po veľkých presklených oknách, odporúča sa voľba hliníka. Hliníkové okná majú nielen nadčasový vzhľad a hodia sa svojím prevedením i do drevodomu, ale okrem iného je tento materiál mimoriadne pevný, odolný voči poveternostným vplyvom a poškodeniu. K dispozícii sú aj rôzne fólie či povrchové úpravy v imitáciách dreva a tak dokonalo splynú s estetikou drevodomu. Ak však stavíte na okná a dvere z dreva, je potrebné počítať s pravidelnou úpravou. Moderné výrobné technológie ale na druhej strane životnosť drevených okien predĺžili. Napríklad súčasné elastické akrylové a UV odolné lazúry zaisťujú trvanlivosť povrchovej úpravy.

Drevohliníkové okná sa na trhu presadzujú už niekoľko rokov. Kombinujú vlastnosti dreva s ešte väčšou ochranou proti poveternostným vplyvom - z vonkajšej strany sú totiž chránené hliníkovým plášťom. V súčasnosti sa totiž kladú veľké požiadavky na tepelno-izolačné vlastnosti a tak štandardom sú už aj okná s izolačnými trojsklami. Energeticky úsporné tepelnoizolačné trojsklo má o 40% lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako dvojsklo. Zabraňuje unikaniu tepla z vášho domova. Stredné sklo má úlohu rozdelenia vákuovej medzery, plnené argónom na dve časti. Čím viac vákuových medzier, tým je lepšia tepelná izolácia.

Štandardy kvality okien pre nízkoenergetické drevodomy

Nech už ste sa rozhodujete pre akýkoľvek typ materiálu, je dôležité, aby ste siahli predovšetkým po kvalite s koeficientom tepelnej priepustnosti - Uw = 0,9. Ideálne je zvoliť montáž s parozábranou, ktorej hlavné prednosti spočívajú v regulácií priepustnosti vodných pár i zabezpečení maximálneho odvetrania škáry. Taktiež má zvýšenú odolnosť voči pretrhnutiu, čo zaručuje vysokú životnosť. Vyššiu investíciu predstavuje predsadená montáž, ktorá sa môže pochváliť jednoduchosťou, funkčnosťou i kompetentnosťou. Výkonné lepidlo i tuhý profil zaručujú dokonalé utesnenie, maximálnu únosnosť spojov a prvotriednu kvalitu.

Okná so solárnymi ziskami

Okná so solárnymi ziskami sú významným príspevkom na pokrytie tepelných strát objektu. Cieľom nie je získať čo najviac slnečnej energie, ale znížiť potrebu tepla na vykurovanie. Aj preto sa odporúča voľba okien s izolačnými trojsklami s vysokou energetickou priepustnosťou g = 63%. Okrem toho, okná by mali mať kladnú bilanciu. Znamená to, že by mali viac energie prijať, než nimi unikne. Tu je významná priepustnosť slnečného žiarenia sklom a orientácia na svetové strany.

Veľkosť okien priamo ovplyvňuje nielen množstvo svetla dopadajúceho do miestnosti, ale tiež tepelnú stratu miestnosti. Aj v prípade použitia najlepších okien, ktoré aktuálne ponúka trh, je okno takmer vždy miestom najväčšieho úniku tepla. Vhodne orientovaná okenná plocha môže byť naopak zdrojom pasívnych solárnych ziskov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť celkovú energetickú koncepciu domu. Ak to umožňuje situačné riešenie stavby na pozemku, je vhodné orientovať maximum presklených častí stavby juhovýchodným smerom. Po chladnejšej noci sa tak dom skôr prehreje a popoludňajšie slnko už nebude ohriaty interiér ovplyvňovať s takou účinnosťou ako pri juhozápadnej orientácii.

Text: AF

"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Magazín Trendy bývanie je dynamický magazín, ktorý vás prostredníctvom exkluzívnych fotografií a pútavého obsahu pripraveného v spolupráci s erudovanými odborníkmi prevedie nadčasovým interiérovým dizajnom, svetovou i domácou architektúrou, ekologickým bývaním, najnovšími stavebnými technológiami a najhorúcejšími trendmi.

Buďte neustále informovaní a objednajte si aktuálne vydanie, ročné predplatné, jeho elektronickú verziu alebo si zaobstarajte staršie čísla za zvýhodnenú cenu!