Hotel Color

DVERE PRE ÚTULNÝ DOMOV

3.11.2018 │ Pre pohodlný interiér plný tepla a svetla je kľúčový každý detail, ktorý ho dotvára. Dvere sú súčasťou celkového vzhľadu každého interiéru a v minimalistickom škandinávskom štýle bez výrazných doplnkov môžu podčiarknuť jeho konečnú atmosféru.
 
DVERE AKO DOPLNOK
 
Aj keď na prvý pohľad sa môžu zdať dvere v rámci interiéru zanedbateľné opak je pravdou. Dvere môžu pôsobiť doslova ako šperk, v interiéri sú výrazným estetickým prvkom. Čo sa týka farebného ladenia interiéru  voľte neutrálnu farebnosť.  Pracujte s jednofarebnými dverami v bielej či čiernej farbe. Vďaka monochromatickosti môžete použiť zaujímavejšiu textúru, voľte však čisté priame línie. Rovnako typickými sú dvere z bledého dreva ako buk či smrek, dotvorené ozdobnými kovanými prvkami. Minimalizmus prípadne nádych vidieka sú v tomto prípade to pravé.  

 

PRIEHĽADNÉ ALEBO PLNÉ?
 
Alternatívou povrchových úprav dverí v tomto štýle môže byť sklo. Presvetlenie a optické otvorenie priestoru dosiahnete vďaka použitiu dverí s presklením. Sklenené dvere majú svoje miesto nielen v komerčnom, ale aj v súkromnom interiéri. Miestnosti, ktoré si vyžadujú intimitu, je však lepšie uzatvoriť plnými dverami alebo dverami s matným pieskovaným sklom. Pokiaľ potrebujete oddeliť miestnosti, ale zároveň ich opticky zväčšiť, vhodnou alternatívou môžu byť dvere so zrkadlom. 
 
POSUVNÉ DVERE
 
Systém jedinečný svojou tichosťou a eleganciou má čoraz viac nadšencov aj vďaka súčasnému trendu otvorenej dispozície. Ich výhodou je variabilita, možnosť zabezpečenia dostatočného súkromia, delenie priestoru alebo naopak prepojenie miestností, zväčšenie užívaného priestoru a umožnenie prístupu svetla. Pri porovnávaní s klasickými dverami nájdeme oproti nim svoje výhody, ale aj nevýhody. Veľkým plusom je ich úspora plochy, teda eliminácia potreby otvárania krídla do priestoru. Na druhej strane si treba uvedomiť aj obmedzenia, ako napríklad ich neúplné doliehanie k stene. Zvuková a tepelná izolácia preto nie je zabezpečená tak, ako pri klasických dverách. Vo verejných budovách či bezbariérových bytoch sú však opäť lepšou voľbou. Z hľadiska materiálu sa môžete rozhodnúť pre sklenené alebo drevené posuvné dvere. Ak potrebujete dostať do miestnosti svetlo, ale ju tiež oddeliť od inej časti, riešením pre vás bude využitie skla. Medzi trendy sa stále radí matné pieskované sklo, takzvané mliečne sklo alebo grafosklo. Číre sklo však dodá miestnosti maximálne  presvetlenie  a dojem vzdušnosti. V tomto prípade odporúčame zvoliť sklenené bezrámové posuvné dvere, kde plocha dverí nie je osadená  do hliníkového rámu. Možnosti mechanizmov  sú rôzne – posuvný systém so spodnou koľajou  na povrchu podlahy alebo jej zapustenie  do podlahy, posuvné dvere bez spodnej koľaje, pričom sú dvere zavesené v hornej koľaji či vyššie spomínané posuvné dvere bez rámu.
 
BEZPEČNOSŤ A ELEGANCIA
 
Minimum kľúčov a maximálne bezpečie - to treba mať na pamäti pri zabezpečovaní svojho bývania. Pre interiérové dvere postačí elegantná kľúčová západka namiesto kľúča. Je súčasťou dvier a preto ľahko predídete jej strate. Minimalistické prevedenie dvier a kovania sa u zákazníkov s obľubou redukuje na samotnú kľučku. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, uzamykací systém sa pri interiérových dverách už vynecháva. Zabezpečenie exteriérových dverí ponúka širokú škálu materiálov a systémov pre bezpečné bývanie. Rôzne typy zámok a materiálu, z ktorého sú dvere zhotovené ešte nebráni tomu, aby nemohla použitá povrchová úprava odrážať požadovaný štýl.
 
AUTOR: ZS, BK
FOTO: ARCHOV REDAKCIE