Hotel Color

INŠPIRUJTE SA RETRO ŠTÝLOM A PREBUĎTE V INTERIÉRI FARBY!

Retro interiéri sú optimistické, hravé a žiarivé. Milujú jasné sýte odtiene, výrazné vzory a odvážne kontrasty dokonale symbolizujúce atmosféru doby, ktorá priniesla do dizajnu nespútanosť a živosť. Vďaka tomu v domácnosti ladenej v retro štýle prevláda sviežosť a entuziazmus a vy tak môžete bývať v duchu bohémov a rebelov. Farbu interiéru pritom nemusia udávať len steny, ale na tvorbe pestrých akcentov sa môže podieľať sedacia súprava, kreslo a tiež solitér či rôzne textílie. S jednotlivými kombináciami a vzormi však opatrne. Prehnaná farebnosť môže pôsobiť nevkusne a gýčovo. Voľte farby s rovnakou sýtosťou, vyvážte ich drevom a dávkou bielej.

NEŽNÁ DVOJICA - ROSE QUARTZ A SERENITY

Ružovomodrá kombinácia sa môže zdať na prvý pohľad mierne infantilná a vhodná skôr do priestoru detskej izby, no obe farby vo vzájomnej súhre demonštrujú jemné protipóly reflektujúce nežnosť, uvoľnenosť, relax a zmysel pre poriadok. Svoje uplatnenie nájdu rovnako v spálni, obývačke ale aj kuchyni či pracovni.

VÁŠNIVÁ ČERVENÁ

Hitom každej sezóny je červená, preto ak sa nebojíte experimentovať, zakomponujte do priestoru jeden z jej odtieňov. Zdôrazní charakter a silu interiéru, dodá mu vitalitu a naplní ho temperamentom. Vášňou a energiou rozžiarené miestnosti vo vás stimulujú zmysly a vzbudia vo vás aktivitu. Zmyselná farebnosť sa môže objaviť aj na niekoľkých dekoráciách, čím vznikne v priestore nespútaná dynamika.

KEĎ PREHOVORIA VZORY

Na pravú retro vlnu 60. rokov vás naladia ostro kontrastujúce vzory a moderné geometrické akcenty. Či už na závesoch, poťahoch, prehozoch, kobercoch, tapetách alebo bordúrach nádherne vyzdvihnú proporcie miestnosti horizontálne alebo vertikálne prúžky, bodky, kruhy či vlnovky, všetky v nápaditých kontrastných odtieňoch. Z prvkov nesúcich tento podmanivý dizajn sála nákazlivá radosť, ktorou zaplavia celý váš domov.

 ŽLTÁ NA VÝSLNÍ

Farebným základom retro interiéru je rozhodne horčicovo žltá, ktorá je tou správnou voľbou na ceste k štýlovému bývaniu. Miestnosti inšpirované žltým koloritom pulzujú príjemným rytmom a nekonečnou harmóniou vyzývajúcou k rozjímaniu a relaxu. Vaše bývanie tak bude dýchať živelným optimizmom a stane sa bezhraničným zdrojom inšpirácie. Okrovo žltá bola navyše zvolená za najtrendovejšiu farbu roka 2016, preto miestnosti determinované týmto odtieňom budú zaručene plné šmrncu a vkusu.

MODRÁ V SLUŽBÁCH INTERIÉRU

Ak sa rozhodnete pre hravú paletu farieb, vyvážte ju prvkami ladenými v modrých odtieňoch. Hoci sa zdá, že modrá pôsobí chladne a melancholicky, dokáže rovnako v priestore vzbudiť pocit pohodlia a útulnosti. Je nositeľkou elegancie a decentnosti, ktorá zmierni nápaditosť výraznejších detailov miestnosti, výsledkom čoho bude nespútaný vyvážený interiér.

TAJOMNÁ FIALOVÁ

Slovo v interiéri čoraz viac dostáva aj fialová, ktorá je zmesou teplej červenej a studenej modrej, a preto v priestoroch ladených v tomto odtieni vyvoláva kontroverzné pocity. Na jednej strane vzbudzuje túžby a ilúzie, no zároveň je plná dramatickosti a clivosti. Hodí sa do obývačky a spálne, kde vytvorí romantické prostredie s nádychom tajomna.

ZELENÁ MÁ ZELENÚ

Dominantné slovo v interiéri ladenom v retro duchu majú jednoznačne zelené kontrasty. Zelená je zdrojom vitality a prirodzenosti a v každej miestnosti navodí upokojujúcu atmosféru. Harmonizuje priestor a prináša doň pozitívne emócie. Navyše so žltou a bielou tvorí hravú farebnú dvojicu, ktorú privíta každá miestnosť vyžadujúca jasnosť, sviežosť a vyrovnanosť. Pri výbere odtieňa sa nebojte siahnuť aj po jej krikľavejších neónových variantoch, ktoré interiér nádherne rozžiaria a pritom nebudú vôbec pôsobiť rušivo.

COLOR BLOCKING

Povahu retro štýlu dokonale odráža tzv. color blocking - metóda spočívajúca vo využívaní veľkých farebných blokov s rovnakou intenzitou. Tento trend absolútne ovládol svet módy, no výrazne prenikol tiež do interiérového dizajnu, kde sa prejavuje v konceptoch vyskladaných z prvkov a plôch odetých v sýtych kontrastných farbách. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce odtiene patrí práve modrá, červená, zelená a žltá, ktoré vo vzájomnej kombinácii pohltia sviežosťou celý interiér.

AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie