Hotel Color

JEDÁLEŇ - TAJNÁ PRÍSADA PÔSOBIVÉHO ZÁŽITKU ZO STOLOVANIA

12.07.2018 │ Tam, kde končí zariadenie kuchyne a začína vybavenie obývačky. Na tejto pomyselnej hranici stojí priestor, ktorý je druhým spoločenským miestom domácnosti, vychutnávame si v ňom dobré jedlo, hostíme priateľov alebo trávime chvíle s rodinou. Jedáleň je špecifickou časťou domu, ktorá musí byť pripravená uniesť každodenné stolovanie, výnimočné rodinné stretnutia, pracovné obedy a dokonca aj slávnostné príležitosti. Často supluje obývačku, preto by ste jej zariadeniu mali venovať dostatok pozornosti. Ďalší diel seriálu o interiérovom dizajne sme s dizajnérkou Renátou Botev venovali práve jedálni a všetkým jej špecifikám. Veď vycibrený štýl jedálne a stolovania sa cení rovnako ako chutné jedlo. Nezabudnite preto pri gastronomických pôžitkoch na tú najhlavnejšiu ingredienciu!

Radí dizajnérka RENATA BOTEV

Nájsť štýl jedálne, ktorý vyhovuje vám a vašim hosťom dokonale!

Rovnako ako v prípade celého interiéru, tak aj pri plánovaní priestoru akým je jedáleň je potrebné zohľadniť niekoľko esenciálnych faktorov. Identifikovať štýl, zúžiť výber preferovaných farieb a materiálov, určiť veľkosť stola a počet stoličiek, stanoviť ich rozmiestnenie a zvážiť zaobstaranie doplnkového nábytku akým je servírovací a úložný priestor. Či už vaša jedáleň bude slúžiť ako intímny priestor pre stretnutia s blízkymi priateľmi alebo v nej budete hostiť vínom a jedlom obchodných spoločníkov jej návrh zverte nadčasovým dizajnovým riešeniam. Plne praktickým a presne podľa vášho vkusu!

„V praxi sa často stretávam s návrhmi domov a bytov, ktoré majú vyhradené len jedno miesto pre stolovanie, a to väčšinou ako súčasť kuchynského priestoru. Obyvatelia takejto domácnosti časom zistia, že veľký stôl neposkytuje dostatok intimity a tepla pre každodenné rodinné stolovanie a naopak, menší variant nepojme všetkých hostí, ktorých by radi niekoľkokrát za rok privítali a pohostili vo svojom dome. Bežným riešením tejto situácie je pri plánovaní dispozície vášho priestoru navrhnúť jednu zónu rodinného neformálneho stolovania a druhú formálnu naplánovať ako samostatnú izbu. Toto je bežná prax rezidenčných projektov v Európe aj vo svete.“ 

← Formálna jedáleň je výlučným miestom v domácnosti určeným pre špeciálne príležitosti žiadajúce si slávnostné prestieranie, vybranú etiketu stolovania a podávania kulinárskych jedál. To sa nepochybne odráža na výbere stoličiek a stola. Zvyčajne sú vyhotovené z luxusných materiálov akými sú tvrdé dreviny. Stoličky majú navyše rafinované luxusné čalúnenie. Svieže vyhladené obrusy a luxusný jedálenský porcelán, strieborný príbor a krištáľové poháre zastupujú ďalšie prvky, ktoré dodajú jedálni ten správny punc noblesy. Tento typ jedálne by mal tiež obsahovať príručný nábytok plniaci pri stolovaní a zábave úlohu bufetu alebo príborníka. Presklená skrinka na porcelán a neprehliadnuteľné umelecké predmety alebo obrazy sú chutnou čerešničkou na torte.

→ Neformálna jedáleň je oveľa uvoľnenejšia a otvorená dizajnovým kreáciám. V skutočnosti to ani nemusí byť samostatná miestnosť, skôr ide o vyhradený priestor v rámci otvorenej kuchyne alebo zimnej záhrady. Neformálne stravovacie priestory sú obzvlášť skvelé pre každodenné použitie. Nábytok nemusí dodržiavať konvencie a vzhľadom k pravdepodobnej blízkosti kuchyne nie je kladená požiadavka na doplňujúci úložný priestor. Kompletný jedálenský servis je často nahradený základným každodenným riadom. Oveľa väčšia voľnosť je kladená aj pri dekorovaní a prestieraní stola.

Existujú triky na vytvorenie pružného priestoru jedálne, ktorý bude rovnako vhodný pre formálne aj neformálne príležitosti. Tajomstvo je v správnom nadekorovaní jedálenského stola. Obliecť jedáleň všedne alebo slávnostne znamená vytvoriť elegantnú dekoráciu pre slávnostné príležitosti a zjednodušenú pre každodenné stolovanie. Siahnite po honosných obrusoch, striebre či krištáli a stôl doplňte kvetmi a sviečkami. Pri obzvlášť slávnostných chvíľach prekvapte vašich hostí originálnou kartičkou s menom, čo vám celkovo uľahčí usadenie väčšieho počtu ľudí. Pri menej formálnych udalostiach zvoľte jednoduchší riad a poháre, pokojne aj so zábavným motívom a doplnky vo farebných prevedeniach. Striebro nahraďte niečím sezónnym a vyberte pestré podložky pod taniere.

Ak ste si ujasnili charakter vášho budúceho stolovacieho priestoru, je čas na určenie jeho vzhľadu a konkrétnej podoby podľa vybraných špecifík daného dizajnu. Existuje niekoľko populárnych štýlov, ktorými sa môžete inšpirovať pri jej kreovaní a zariaďovaní:

TRADIČNÁ JEDÁLEŇ

Vyznačuje sa veľkolepým dreveným nábytkom zahŕňajúcim plnú jedálenskú zostavu so stolom, stoličkami, bufetom a príborníkom vyrobených z tých najkvalitnejších drevín. Pri tomto štýle sa kladie dôraz na krištáľový luster či luster z tepaného železa doplnený krásnymi nástennými lampami.

VIDIECKA JEDÁLEŇ

Podobu vidieckej jedálne určuje rustikálny štýl, ktorý sa vyznačuje bieleným či patinovaným drevom v neutrálnych bielych farbách a pastelových paletách farieb. Vo zvýšenej miere sa tu vyskytujú organické materiály ako prútie či ratan. Ten správny charakter ešte dotvárajú drevené rebríkové operadlá stoličiek a lavíc často umocnené odnímateľnými vankúšikmi sedadiel.  

OZDOBNÁ JEDÁLEŇ

Tento štýl ako už napovedá samotný prívlastok charakterizujú predovšetkým komplikované dekoračné elementy, honosnosť a pompéznosť. Prejavuje sa to najmä na dreve, ale aj ostatných prvkov jedálne ako je čalúnenie nábytku tvorené brokátmi a damaškom. Dojem prepychu dotvára veľkolepý nápadný luster a pozlátený riad, na ktorom sa výhradne servíruje. Štýly ako rokoko, gotika a všetky epochy „Louis“ sú presné štýlom, ktorý vám poslúži ako predloha pre vašu ozdobnú jedáleň.

KLASICKÁ JEDÁLEŇ

Klasiku v jedálni zhmotňuje hotelové stolovanie typické naškrobenými bavlnenými obrusmi, bezchybne vylešteným príborom a nadčasovými siluetami nábytku. Klasická jedáleň si žiada čistotu, eleganciu a štylizovanosť a tú do nej vnáša biela, prítomná najmä na textíliách. Cieľom je vizuálna dokonalosť! A to aj na tanieri. Menu „haute causine“ sa ponúka presne s týmto štýlom.

MODERNÁ JEDÁLEŇ

To je miesto, kde uplatnenie nachádzajú pokrokové dizajnérske prvky. Či už sú to sklenené jedálenské stoly, vizuálne hranice lámajúce sochárske prvky na stoličkách či brilantne premyslený dizajn, zaručene dosiahnete „wau“ efekt. Ikonické vzory sú oporou tohto štýlu, a pokiaľ ide o farby, obe varianty - puristické neutrálne tóny alebo pestré živé farby sú vítané s rovnakou účinnosťou.

Ďalšie články zo série dizajnu jedálne:
JEDÁLENSKÝ STÔL - KRÁĽ PRIESTORU
AKO KÚPIŤ JEDÁLENSKÝ STÔL?

AUTOR: PG v spolupráci s Renatou Botev
FOTO: Archív redakcie