Hotel Color

KUPUJEME INTERIÉROVÉ SVIETIDLO – AKO NÁM POMÔŽE E-SHOP?

3.12.2018 │Oblasť svietidiel je vďačným cieľom dizajnérskych kreácií a v súčasnosti zastupuje sortiment produktov, ktoré dokonale odrážajú najnovšie trendy. Výsledkom toho je naozaj široká ponuka atraktívnych svietidiel. V rámci jedného predajcu môže ich škála však presiahnuť až 15 000 typov a pre bežného spotrebiteľa je veľmi náročné sa v nekonečnom spektre dizajnov a špecifických technických parametrov zorientovať. Ak nechcete stráviť celé týždne a mesiace listovaním katalógov, potrebujete účinné nástroje na ich triedenie, obzvlášť, ak nakupujete cez internet. Pozrite sa s nami, ako vám kvalitný e-shop môže pomôcť s výberom vhodného osvetlenia.

URČTE MU ÚČEL

Predtým, ako sa začnete prehrabávať v bohatej ponuke osvetlení, zvážte účel, na ktorý svietidlo budete potrebovať. Má slúžiť na čítanie alebo prácu? Bude plniť úlohu centrálneho svietidla alebo bude tvoriť svetelnú kulisu pri večernom relaxovaní či pozeraní televízie? Stanovenie účelu vám zaručene pomôže zúžiť potenciálny výber až na polovicu!

DÔLEŽITÁ JE KLASIFIKÁCIA

Takýmto redukovaním výberu vám pravdepodobne v skupine potenciálne vhodných svietidiel ostalo ešte minimálne 5-tisíc svietidiel. Pokiaľ vás špecializovaný predajca nechce od nákupu odradiť, k ďalšiemu kroku by vás mala naviesť dôsledná klasifikácia, ktorou by každý kvalitný e-shop mal disponovať. Všeobecne známa kategorizácia rozdeľujúca svietidlá na funkčné a náladové nebude však postačujúca. Štandardne sa stretneme s delením svietidiel podľa typu miestnosti. Súčasné dizajnové trendy búrajú akékoľvek limity a dnes krištáľový luster v kúpeľni nie je žiadnou zvláštnosťou, preto takýto výber nie je celkom smerodajný a efektívny. Môže byť do istej miery inšpiratívny a je možné, že ste si pri jeho listovaní vybrali vysnívané svietidlo. Pre tých však, ktorí ešte uvažujú, môže k rozhodnutiu naviesť kategorizácia podľa štýlu. Ak preferujete v interiéri rustikálny či ultramoderný štýl, pravdepodobne budete vychádzať zo špecifík daného dizajnu, ktoré budete vyžadovať aj od podoby daného svietidla. Viaceré z nich sa však nedajú takto dôsledne klasifikovať, pretože nenesú špecifický vzhľad.

NAVEDÚ VÁS PIKTOGRAMY

Oveľa jednoznačnejšie triedenie prináša klasifikácia na základe miesta, na ktoré budete svietidlo pravdepodobne inštalovať. Ak plánujete jeho umiestnenie v ťažko dostupných miestach, obmedzených alebo naopak veľkorysých priestoroch, budete sa opierať najmä o veľkosť a tvar svietidla. Slovenský jazyk, žiaľ, nepozná toľko pomenovaní, aby dokázal všetky kategórie jednoznačne popísať, preto sa ako efektívne riešenie javí ich zobrazenie pomocou piktogramov, ktoré by vás vo vašich predstavách o svietidle malo dostatočne usmerniť.

TECHNICKÉ PARAMETRE

Ak ste si ujasnili tvarové riešenie vášho budúceho svietidla, okrem jeho dizajnu je potrebné zohľadňovať aj technické parametre a konečný výber ešte podriadiť vhodnému svetelnému zdroju. Mnohí však nemajú prehľad v základných pojmoch svetelnej techniky, preto sa často stáva, že zákazníci nerozlišujú svetelný výkon od svietivosti a nesprávne sa domnievajú, že farba svetla priamoúmerne ovplyvňuje aj podanie farieb, a teda, že studenšie odtiene svetla skresľujú menej ako tie teplé. Opak je však pravdou, preto by mnohí v tejto situácii ocenili pomocnú ruku odborníka. Čo však v prípade, že nakupujete online? Každý kvalitný e-shop by mal disponovať poradenským centrom, kde zákazníci nájdu odpovede na časté otázky a tiež im budú objasnené základné pojmy, ktoré v konečnom dôsledku môžu ovplyvniť ich celkovú spokojnosť s nákupom. Dozvedieť by ste sa mali rozdiel medzi žiarovkou a úsporným LED zdrojom a tiež by vám mali byť objasnené parametre ako výkon, spotreba, teplota chromatickosti či index podania farieb. Znalosť týchto skutočností vám výrazne môže pomôcť v procese nákupu presným definovaním kritérií vášho budúceho osvetlenia. Po absolvovaní týchto krokov by vaša voľba mala byť už rýchla a jednoznačná! Za dôslednou kategorizáciou a podaním dôveryhodných informácií, ktorými disponujú špecializované e-shopy by mal stáť tím odborníkov s reálnymi skúsenosťami s predajom svietidiel, pripravení vám s nákupom vždy fundovane pomôcť. Ak práve lustrujete web predávajúci sortiment od spotrebnej elektroniky cez športové potreby až po svietidlá, pravdepodobne vám neposkytne adekvátne informácie o výbere kvalitného svietidla a vo svojej kúpe ostanete sklamaní.

AUTOR: PG
FOTO:EDEN, ARCHV REDAKCIE