Hotel Color

PRÍBEHY POKOJA A ROVNOVÁHY Z INDUSTRIÁLNEJ SPÁLNE – STENY A PODLAHA

16.09.2018 │ Loftové bývanie je dnes veľmi vyhľadávané, pretože je považované za stelesnenie luxusu a nadčasového dizajnu. Dispozičné riešenia miestností a priestorov sú príťažlivé ako pre puntičkárov, tak pre voľnomyšlienkárov, ktorí spolu s dizajnérom dokážu preniesť do svojho bývania aj kus svojich vlastných nápadov. Ak vezmeme do úvahy všetky výhody industriálneho dizajnu, potom bude jednoduché v tomto štýle zariadiť jednu z najdôležitejších miestností v našom dome - spálňu. V nej trávime najviac z nášho drahocenného voľného času pri oddychu, v nej čerpáme sily do náročných pracovných dní.

V 60. rokoch 20. storočia opustené miesta využili kreatívne zmýšľajúci ľudia a tak vznikol fenomén, ktorý prežil dodnes. Umelci dokázali pretvoriť na prvý pohľad osirelé priestory na dizajnové diela, využívali pri tom jednoduché prvky a nebáli sa priznať napríklad pôvodné konštrukcie budov či autentické architektonické riešenia. Ozvláštnili ich výraznými prvkami či dobudovaním netradičných dizajnových jedinečností. Ich hlavným zámerom bolo najmä zdôrazniť a naplno využiť rozsiahle priestorové možnosti týchto bytov.

Na čo by ste nemali zabudnúť, ak sa teda rozhodnete svoju spálňu zariadiť v industriálnom štýle? Poďme pekne po poriadku. Najdôležitejšie je zachovať odkaz pôvodného „továrenského“ priestoru – ponechávajú sa teda pôvodné tehlové steny, omietky, železné konštrukcie či veľkorozmerné okná. Hlavnou devízou ostávajú priznané vysoké stropy, ktoré otvárajú široké možnosti využitia daného miesta pre potreby úložných priestorov, dekorácií a rôznych doplnkov.

Steny

Steny spálne vo vás musia umocňovať pokoj a harmóniu. Zvoľte nerušivé farby. Typické pre industriálny štýl sú šedá, biela, ale aj béžová či čierna. Nesmieme samozrejme zabudnúť na možnosť umiestniť na steny tehlový obklad, prípadne obklad v prírodných odtieňoch dreva – nič ním nepokazíte, práve naopak. Pokiaľ sa vám jedna či dve farby zdajú jednotvárne, pokojne vsaďte aj na výraznejšie farby – červená, zelená či žltá v únosnej miere váš priestor krásne vyšperkuje.

Myslite pritom v prvom rade na fakt, že v jednej n farbe by mali byť väčšie plochy, výraznejšie odtiene umiestňujte opatrne len ako detaily.

Podlaha

Pri výbere podláh do industriálnej spálne máte na výber nespočetné množstvo variant. Ako sme už spomínali, vhodné sú predovšetkým prírodné odtiene dreva v ťažších, zemitejších farbách. Ak túžite podlahu vyriešiť položením dlažby, zvoľte veľké rozmery jednotlivých dlaždíc. Farebne sa orientujte na prírodný kameň, respektíve na imitáciu chladných prírodných materiálov. Nič nepokazíte ani mramorom.

Pre najodvážnejších je tou správnou alternatívou pohľadový či brúsený betón – ten sa do industriálneho priestoru hodí ako uliaty. Vyžaduje si však dôsledné inžinierske aj dizajnérske riešenia, v neposlednom rade je táto voľba aj finančne náročnejšia.

 

2. ČASŤ ►

AUTOR: MR
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE