Hotel Color

SPÁLŇA INŠPIROVANÁ PRÍRODOU A LUXUSOM

6.12.2018 │ Interiéry dnešných spální sa snúbia s drevom nielen v luxusných horských hoteloch. Nemusíte mať zrub alebo drevodom, aby ste boli obklopení drevom a cítili tak teplo komfortného a útulného rodinného krbu. Vytvoríme ho kombináciou prírodných materiálov, drevenými či kamennými obkladmi stien, masívnymi závesmi a – hlavne výberom postele - srdca každej spálne. Posteľ je predsa alfou a omegou nášho drahocenného oddychu.

SPÁNOK V NÁRUČÍ KONTINENTÁLNEJ POSTELE

Ak chcete cítiť vo svojej spálni zariadenej do horského štýlu dotyk exkluzivity, stavte na kontinentálnu posteľ, ktorá očarí samonosným rámom z masívneho dreva a vysokým dizajnovým čelom. Disponuje nadpriemernou výškou a tak uľahčí naše vstávanie a líhanie. Bodovo prispôsobivý podklad postele s vhodne zvoleným matracom, v najlepšej kombinácii doplnený matracovým topperom, je zárukou osviežujúceho spánku. Konštrukcia postele by mala pozostávať z kvalitnej základne, a teda spodného dielu postele, ktorý by mal mať aspoň 2 vrstvy pruženia, ktoré zaisťujú spolu s dreveným rámom stabilitu. Hlavný matrac tvorí stredný diel postele, podopiera telo a udržuje chrbticu v optimálnej polohe. Mäkkosť a kvalitu postele doladíme výberom toppera, vrchného matraca, ktorý má za cieľ jemne doladiť pohodlie celej postele: tuhosť, odrazovú pružnosť a komfort objatia tela.

DETAILY POSTELE TVORIA JEJ DOKONALOSŤ

Čelo zásadným spôsobom ovplyvní vzhľad postele a tak pri alpskom štýle stavte na tematické prevedenia. Na trhu sa ponúka rám z masívneho dreva alebo dokonalé spracovanie čalúnenia, a tak vzhľad svojej postele môžete maximálne prispôsobiť interiéru svojej spálne. Dokonalá kontinentálna posteľ má nastaviteľné nožičky pre doladenie výšky, podľa výšky nožičiek postele. Topper, ktorý je vrchným dielom kontinentálnej postele, vyberajte len podľa špičkových materiálov pre váš maximálny komfort. Táto najtenšia vrstva hrá významnú rolu pri výbere novej kontinentálnej postele, aj keď nie je absolútne povinnou výbavou. Chráni však matrac a predlžuje jeho životnosť. Ak si ho zaobstaráte, matrac vám vydrží aj niekoľko desiatok rokov. Pri výbere postele, ktorú chcete zakomponovať do interiéru prírodného zamerania v alpskom štýle, nezabúdajte ani na detaily, akými sú nožičky postele. V ponuke sú nožičky rôznych tvarov a materiálov, podľa dekorovania miestnosti môžete vybrať napríklad z hutného skla, ručne vyrábané, ktoré sú vysokej ako umeleckej, tak i úžitkovej hodnoty. Aj kované nožičky môžu prideliť miestnosti punc luxusu, v žiari kozubu sa mení chladný kov na živý prvok. Naopak drevenými nožičkami v drevenom interiéri nič neskazíme – sú ľahko kombinovateľné podľa obkladov a farby podlahy. Pre milovníkov dreva sa odporúčajú nožičky dubovej alebo bukovej klasiky.

INVESTÍCIA DO KVALITNÉHO MATRACA JE INVESTÍCIOU DO KVALITNÉHO SPÁNKU

Podstatou kvalitného matraca je jeho jadro. Ak výrobca podcení tento fakt, pekný či kvalitný poťah to nikdy nezachráni. Jadro by malo byť vyrobené z certifikovaných materiálov od najlepších výrobcov na trhu. Musí byť dostatočne odolné proti preležaniu a musí byť takisto dostatočne priedušné. Ak preferujete penové matrace, pýtajte sa na ich hustotu PUR peny. Čím je hustota vyššia, tým je jadro tvrdšie. Jednoduché matrace obsahujú len jednu vrstvu, pokročilé obsahujú dve vrstvy a viac, čím sa dosiahne rôzna tvrdosť na každej strane matraca. Máte tak jeden matrac s mäkšou a tvrdšou stranou. Luxusné matrace majú jadro zložené s vrstvy studenej peny a pomalej, respektíve pamäťovej peny alebo z latexu. Pomalá pena by mala mať hustotu 50kg/m3 a viac. Výrobca tým docieli antidekubitné vlastnosti, výbornú elasticitu a príjemný pocit mäkkosti pri zachovaní všetkých ortopedických nárokov a požadovanej tvrdosti matraca podľa vašich predstáv. Nezabudnite sa informovať aj o možnosti polohovania matraca. Zloženie a konštrukcia jadra to priamo určuje. Ak dávate prednosť pružinovým matracom vyvarujte sa kúpe lacných modelov. Obsahujú málo pružín, čo má za následok nízku bodovú elasticitu, krátku životnosť a nedokonalú funkciu.

OBMÄKČITE SI DUŠU ZÚTULNENÍM PRIESTORU

Pocit mäkkosti a útulného pohodlia nám nemusí priniesť len luxusná posteľ a preto je potrebné dbať aj na ostatné špecifiká priestoru. Pocit chladu odstránia okrem drevených stropov a podláh aj napríklad vlnené koberce alebo koberce s dlhým vlasom. Pre horské interiéry s črtou charakteristickou pre škandinávsky štýl môžeme zútulniť priestor kožušinami. Kožušina je univerzálna, rozumie si s drevom, keramikou, sklom, kovom aj tehlou. Pri súčasnom dekorovaní interiéru spálne má veľké uplatnenie, je možné ju použiť aj ako prikrývku postele, ale aj ako závesnú dekoráciu nad krbom. S jej použitím však treba narábať opatrne, aby nevyznela gýčovito. Zamerať sa je možné napríklad na jeden druh kožušiny. Veľký boom dnes zažíva tradičná ovčia kožušina alebo kravská koža, stále sú však trendy aj kožušiny exotických šeliem ako napríklad leoparda alebo tigra a kopytníkov či králika, norky, vlka, činčily, barana.

V TRENDE SÚ 100 % PRÍRODNÉ MATERIÁLY

Pri zariaďovaní spálne, ktorá by mala byť v súzvuku s prírodou a luxusom, stavte na ekologické výrobky z vlny a bavlny, vyhotovené v najvyššej kvalite. Dôkladný výber materiálu, technológia spracovania, ekologicky šetrné farby, vyhýbanie sa zbytočným chemikáliám a kontrola kvality vo všetkých fázach výroby sú zárukou prírodného a antialergického spánku. Pri výbere obliečok sa zamerajte na výber v štandardnom bavlnenom prevedení alebo luxusnom bavlnenom saténe, pri výbere perín stavte na tie z páperia alebo ovčieho rúna. V horskej spálni dobre vyniknú vlnené deky a posteľné prikrývky, ktoré v spojení s kontinentálnou posteľou podčiarknú dojem a pocit útulnej horskej spálne.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHIV REDAKCIE