Hotel Color

DVERE BEZ ZÁRUBNE - „DRAMA QUEEN“ INTERIÉRU

11.10.2018 │ Interiérové dvere ako také už dlho nevnímame len ako banálny vstup do miestnosti. Dnes ich považujeme nielen za funkčný, ale zároveň aj estetický prvok interiéru. Príliš náročné či honosné prevedenia aktuálne strieda čistota, dômyselná jednoduchosť a harmónia tvarov. Svet dizajnérskych dvier je dnes opantaný minimalizmom – práve ony, dvere jednoliate a možno na prvý pohľad fádne, dodajú miestnosti ten pravý šmrnc a zintenzívnia dramatickosť dizajnérsky dokonalého domova.

Dvere, úvod do miestnosti

Nezanedbateľnou súčasťou vnútorného vybavenia sú interiérové dvere. Začína to od vchodových bytových dverí, cez interiérové dvere do technických časti, čo sú kúpeľňové dvere a dvere do toaliet až po izbové dvere. Kuchynská časť sa v modernom dizajne interiérovými dverami neoddeľuje. Alternatívou tu však môžu byť posuvné dvere na stenu alebo posuvné dvere do puzdra. Farebná škála ako aj samotné prevedenie materiálu interiérových dverí  je v dnešnej dobe široká. Ponúka sa napríklad kombinácia plných interiérových dverí alebo celosklenených. Do povedomia sa však viac dostávajú skryté zárubne. Najlepšie totiž vystihujú zachovanie základných princípov ladnosti, harmónie a komunikácie minimalistického priestoru ako takého.

Skryté zárubne – nenápadná vynaliezavosť

Skrytá zárubňa je nadčasové riešenie spojené s elegantným štýlom, moderným interiérom a absolútnym pocitom komfortu. Ide o atraktívny dizajn a nadčasové riešenie. Sú variantom pre tých, ktorí preferujú čistý a ničím nerušený dizajn. Najnovšie produkty zo sveta skrytých zárubní presahujú štandardné očakávania. Umožňujú variantu s protipožiarnou funkciou, systém skrytých pántov podporuje otváranie dverí smerom von a dnu a niektoré z nich možno zasadiť až do 3m vysokého stropu. Dvere sa tak stávajú dramatickou dominantou interiéru.

Dvere ako chameleón steny

Špeciálna hliníková zliatina umožňuje natieranie skrytých zárubní rovnakou interiérovou farbou ako steny, a tým aj dosiahnutie perfektnej integrácie a skrytie zárubne do steny, no možnosti trhu nám dnes ponúkajú aj verziu práškovým lakovaním (komaxitovým nástrekom) v širokej palete farieb či povrchov. Cez hliníkový profil sa teda následne nanesie omietka, sadrokartón, prípadne iný materiál, a tým dôjde k ukrytiu dverí v stene. Takéto riešenie  poskytuje širokú variabilitu povrchovej úpravy, vďaka čomu možno na ne aplikovať akúkoľvek tapetu, grafický motív, omietku, maľovku či podklad, čím docielime homogénny vzhľad steny a dverí. Najčastejší výber architektov a dizajnérov je však lakovanie dverí v široké farebnej škále odtieňov RAL a NCS.

Výhody stavebného puzdra

Ide o moderný, no zároveň efektívny systém zasúvacích dverí do priečky, ktorý je šetrný na úsporu miesta v bytových, domových, kancelárskych či iných priestoroch, kde sú  klasické dvere nie práve vhodným riešením.  Rovnako umožňuje osadenie dverí ako do modelu obložkového, tak i do bezobložkového stavebného puzdra. Takýto model je charakteristický tým, že je úplne bez zárubne. Jeho hlavnou výhodou je fakt, že otvorené dverné krídlo nikde neprekáža. Stavebné puzdro nahrádza časť priečky a zároveň chráni zasunuté dverné krídlo vnútri. Ďalej maximálne uľahčuje manipuláciu s dverným krídlom, nepotrebuje prah, pretože je bezbariérové a schová ako jednokrídlové, tak aj dvojkrídlové dvere rôznej šírky a výšky. Stavebné puzdra unesú ako drevené, tak aj celosklenené dvere. Tento výber dverí je odporúčaný nielen z hľadiska praktického, ale i dizajnového. Je vyhľadávaný hlavne architektmi či bytovými dizajnérmi, no dnes už vo veľkej miere aj  bežnými ľuďmi.

AUTOR: ADELA FRUČKOVÁ
FOTO: J.A.P., FILOMURO, ARCHÍV REDAKCIE