Ó HORY, Ó HORY, Ó HORY

SÚČASNÁ ARCHITEKTÚRA V ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH HORÁCH V HISTORICKOM A KRAJINNOM KONTEXTE

design factory

10.5. - 3.6.2018

Bratislavská design factory v máji predstaví výstavu horskej architektúry v českých a slovenských horách v historickom a krajinnom kontexte. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok, 10. mája 2018 o 18.00 hod. Výstavu otvoria kurátori Tomáš Bujna (Dielne NZW) a Dan Merta (Galéria Jaroslava Fragnera Praha) a potrvá do 3. júna 2018. Hudobný hosť Walter Schnitzelsson zahrá pri ohníčku akustický set s gitarou. Dress code na podujatie je turistický odev s pevnou obuvou. Najlepší outfit bude ocenený milým darčekom od partnera výstavy.

Design factory touto výstavou nadväzuje na spoluprácu s českou Galériou Jaroslava Fragnera v Prahe, ktorá po niekoľkých inšpiratívnych výstavách venovaných kvalitným novostavbám a renováciám horských stavieb v alpskom a nórskom prostredí predstaví realizácie v českých a slovenských horách a  pohoriach. Hoci majú oba štáty rozdielne morfologické východiská, takmer storočná spoločná história významne ovplyvnila ich architektonický vývoj. Šesťdesiat stavieb zobrazuje v typologickej škále od vyhliadok, environmentálnych centier cez hotely a relaxačné strediská až po rodinné domy, predovšetkým však ukazuje citlivý kontextuálny prístup a vzrastajúcu snahu po udržateľnosti.

Práve tento trend, ktorý ide ruka v ruke s požiadavkou zvyšovania komfortu a ponuky služieb často vedie k realizácii veľmi vydarených stavieb, ale taktiež otvára otázku ochrany a zachovania divokej prírody pred človekom.

Zastúpené sú takmer všetky pohoria (Šumava, Krkonoše, Krušné hory, Jizerské hory, Orlické hory, Jeseníky, Moravskosliezske Beskydy, Javorníky, Karpaty, Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Západné Tatry, Malá a Veľká Fatra a Slovenský Raj) a realizácie súčasnej, teda novodobej histórie oboch republík, doplnia aj zaujímavé stavby a nerealizované projekty, ktoré stáli pri zrode záujmu o turizmus v daných lokalitách, prípadne pripomínajú výrazné počiny architektonických dejín (Dušan Jurkovič, Sial a pod.).

Výstavou bude sprevádzať aj publikácia, ktorá nie je len katalógom predstavených projektov, ale zároveň poslúži návštevníkom pri turistických a lyžiarskych výletoch v oboch republikách ako alternatívny sprievodca horskou architektúrou.

 

Galerie Jaroslava Fragnera v Prahe, 22. marca – 6. mája 2018

design factory Bratislava, 10. mája – 3. júna 2018

Organizátori/ Galéria Jaroslava Fragnera Praha, design factory Bratislava

V spolupráci/Tatranská galéria Poprad, Časopis Arch

Kurátori/ Dan Merta, Tomáš Bujna

Spolupráca/ Matúš Dulla, Ján Krcho, Petr Kratochvíl, Klára Pučerová, Henrieta Moravčíková

Grafický design publikácie: Lukáš Kijonka

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

www.ohory.cz

 

 

"Dizaj­néri môžu byť sku­toč­nými inte­lek­tu­álmi budúc­nosti."
Paola Antonelli
Autorka

Magazín Trendy bývanie je dynamický magazín, ktorý vás prostredníctvom exkluzívnych fotografií a pútavého obsahu pripraveného v spolupráci s erudovanými odborníkmi prevedie nadčasovým interiérovým dizajnom, svetovou i domácou architektúrou, ekologickým bývaním, najnovšími stavebnými technológiami a najhorúcejšími trendmi.

Buďte neustále informovaní a objednajte si aktuálne vydanie, ročné predplatné, jeho elektronickú verziu alebo si zaobstarajte staršie čísla za zvýhodnenú cenu!