Hotel Color

OSOBNOSTI ZO SVETA ŠKANDINÁVIE

8.11.2018 │ Dizajn nabitý osobnosťami, ktoré udávajú trendy a vytvárajú koncepcie produktov s myšlienkou a náležitou nápaditosťou. Dizajn, ktorý je typický a osobitý. Dizajn, ktorý nikde inde nenájdete – to je škandinávsky dizajn. A my vám predstavujeme niekoľko významných osobností, ktoré v tomto svete dizajnu pôsobia už desaťročia.

Anderssen & Voll 

Anderssen & Voll patria medzi najprominentnejších dizajnérov Nórska. Obaja boli menovaní za dizajnérov roka a podarilo sa im získať medzinárodné ocenenie a uznanie za prácu v oblasti nábytku, osvetlenia a bytových doplnkov. Filozoiou tejto dvojice je krédo: „Dobrý produkt stavia na tradícii, ale zároveň ju rozširuje o zmenu, ktorá je prvkom prekvapenia a stimuluje myslenie aj relexiu, čo platí aj v prípade ľudí, ktorí nemajú veľký záujem o dizajn.“ Úspešné duo vytvára svetoznáme dizajny pre značku MUUTO.

Marcus Arvonen

Dizajnér, ktorý študoval dizajn nábytku na Gothenburg University, School of Design & Craft a má titul MA z Aalto University, v minulosti známej ako University of Art and Design Helsinki. Marcus Arvonen pracuje pre spoločnosť IKEA of Sweden ako dizajnér od roku 2008 a ako sám hovorí: „Najviac ma motivuje poznanie, že vždy existuje lepší spôsob, ako sa veci dajú robiť. Na to myslím zakaždým, keď začínam novú prácu. Vytváram veci s novou výzvou, vytváram niečo, čo bude fungovať lepšie a ideálne niečo, čo sa dá ešte plochejšie zabaliť. Baví ma vytvárať domovy pre rôznych ľudí na celom svete a s radosťou si užívam každú jednu minútu tejto práce.“ 

Cecilie Manz

Cecilie Manz je jednou z najsľubnejších mladých dizajnérok z Dánska. Jej práca v rámci nábytku, skla, osvetlenia a keramiky dosiahla medzinárodný úspech, predáva a vystavuje po celom svete. „Navrhujem veci, ktoré majú pre mňa zmysel. Moja všeobecná myšlienka je – mať vždy jasný argument, ktorý bude vzorom pre veci, ktoré urobím. Funkčnosť je nevyhnutná, a keď nedokážem sformulovať dobrý dôvod pre nový produkt, je lepšie ho nerobiť.“ Cecilie Manz o svojej ilozoii.

Knut & Marianne

Hagberg Knut a Marienne sú súrodenci s rovnakým vzdelaním. V rokoch 1973 – 78 študovali v Kodani na Academy of Interior Design and Fredrikberg´s Technical College. Obaja sú členmi SIR, the National Association of Swedish Interior Designers a pre IKEA pracujú už od roku 1979. Vytvorili viacero populárnych IKEA výrobkov. Získali veľa prestížnych ocenení, napr. Excellent Swedish Design Award v roku 1987 za kreslo TALUS, v roku 1988 za detskú kolekciu PUZZEL, v roku 1993 za sériu LINE a v roku 1998 za detský stupienok PATRULL. Za ten získali v roku 1999 Design Yearbook Award a túto cenu dostali v roku 2000 aj za úložný diel NERO a v roku 2007 za kufor UPPTÄCKA. „Máme výborný prehľad o materiáloch, výrobe a na funkčnosť myslíme skôr ako na formu.

Henrik Preutz

Renomovaný dizajnér, ktorý vyštudoval na Art School, Ålsta Folkhöskola a následne na to nadviazal na štúdium na Gothenburg University, ktorú úspešne ukončil ako Master of Fine Arts HDK (School of Design and Crafts). V IKEA pracuje ako dizajnér od roku 2003. Za ostatných 10 rokov práce vytvoril viac ako 300 dizajnov a naučil sa veľa o procese vytvárania výrobkov. „Mám to šťastie pracovať s mnohými skúsenými spolupracovníkmi. Práve oni mi pomohli porozumieť ako používať rozličné materiály, výrobné techniky, a to všetko čo najefektívnejšie. Spolu so spôsobom balenia, prepravy a dôrazom na životné prostredie mi dali možnosť vytvárať dobrý dizajn pre každodenný život v domácnosti.“

AUTOR: TM
FOTO: IKEA, MUUTO, CECILIE MANZ