Hotel Color

PETRA TÓTH: ŠPERKÁRKA ODDANÁ SLOVENSKÝM TRADÍCIÁM

4.12.2018 │Riadi sa úžasnou životnou filozofiou založenou na slobode a rodinných hodnotách, ktorú sa jej darí dokonale pretavovať aj do práce. Miluje folklór, tradície a slovanskú symboliku, čo sa naplno prejavuje v jej tvorbe založenej na zmysluplnosti a príbehu. Okrem toho, že svojimi šperkami vyjadruje úctu a hrdosť k slovanskému národu, snaží sa prostredníctvom svojich výrobkov dávať ženám sebavedomie a istotu vziať život do vlastných rúk. Zoznámte sa s mladou a ambicióznou šperkárkou Petrou Toth

.„Moja povinnosť odovzdať ostatným nejaké posolstvo prostredníctvom šperku je tou hnacou silou, ktorá ma ženie tvoriť, pretože práve tvorba vo všeobecnosti je jedno nádherné poslanie.“

Pri svojich návrhoch čerpáte inšpiráciu zo slovenskej kultúry. Čím vás oslovil slovenský folklór?
Programovo sa téme inšpirovanej slovenskou kultúrou venujem už niekoľko rokov. Od detstva mám vášnivý vzťah k slovenskému folklóru, pretože už ako dieťa som spievala v detskom ľudovom súbore. Vystupovali sme v krojoch, takže som bola prakticky neustále obklopovaná folklórom a zostalo mi to do dnes.

Pociťujete veľkú hrdosť k slovanskému národu?
Áno, symbolika v mojich šperkoch je veľmi dôležitá. Nie je to len o mojej osobnej hrdosti, ktorú úprimne cítim k slovanskému národu, ale aj o určitom poslaní. V istom zmysle je to moja akási povinnosť, aby som vo svojej tvorbe používala práve naše slovanské, nášmu srdcu najbližšie symboly.

Ako prebieha proces tvorenia a výroby takéhoto originálneho šperku z vašej dielne?
Všetko sa začína v mojom ateliéri, kde mám obrovské množstvo inšpiračného materiálu ako sú tradičné ľudové kroje, výšivky či staré fotografie. Niekedy sa dokážem na hodiny „preniesť v čase“ do dávnej minulosti. Zvolenou témou sa snažím vyrozprávať príbeh, nie je to prvoplánové hľadanie formy. Za každým mojím šperkom sa skrýva niečo z minulosti, prítomnosti a čosi z budúcnosti.

Z akých materiálov najčastejšie vyrábate šperky?
V mojich šperkoch sa najčastejšie môžete stretnúť s mosadzou, ktorú po dosiahnutí žiadanej formy galvanicky pozlacujem, taktiež veľmi často používam vysokokvalitný český kryštál.

Akú techniku pri tvorbe obľubujete?
Najradšej mám starú klasickú šperkársku techniku, tzv. odlievanie na stratený vosk. Pri tejto technike sa najprv každý šperk vyhotoví z vosku, potom sa zaformuje, vosk sa z formy vytaví a vznikne negatív. Do negatívu sa vleje roztavený kov. Po vychladnutí sa forma rozbije a odliatok vybrúsi a vyleští. Potom je už vlastne pripravený na osádzanie kryštálmi. Je to zdĺhavý proces, ale nádherný ako samotný pôrod.

Aký šperk by rozhodne nemal chýbať v šperkovnici každej ženy? 
Myslím si, že reprezentatívne náušnice by nemali  chýbať žiadnej žene, no bola by som veľmi rada, ak by čoraz viac žien nosilo šperky vytvorené lokálnymi dizajnérmi a podporili nimi nielen lokálpatriotizmus, ale aj svoju vlastnú osobnosť a náklonnosť k svojej rodnej krajine.

Aká je vaša životná filozofia a recept na úspech?
Živiť sa tým, čo milujem a byť pritom 24 hodín denne so svojou rodinou. Táto kombinácia ma napĺňa láskou a šťastím a moja tvorba mi takýto životný rytmus skutočne umožňuje. A recept na úspech? Ak sa poohliadnem na časový úsek od detstva po súčasnosť, tak je to jednoznačne vytrvalosť a viera v samého seba, mať silu zmeniť svoj osud a niekedy nepočúvať nikoho, iba svoje srdce a nasledovať svoj inštinkt.

AUTOR: PG
FOTO: PETRA TÓTH