Hotel Color

POD DIKTÁTOM BIELEJ: 6 TIPOV PRE ELEGANTNÝ BIELY INTERIÉR

09.08.2018 │ Minimalizmus miluje bielu. Je jeho oporným pilierom, vďaka ktorému prináša do interiéru typickú jednoduchosť a funkčnosť. Vyzdvihuje jeho čistotu, ladnosť a dodáva mu jasné kontúry. Má schopnosť prevzdušniť priestor a vniesť do neho sviežosť. V každom prípade je však dôležitá správna miera jej použitia. Ale čo interiéri celé odeté do bielej? Naberte odvahu a vsaďte na interiérovú bielobu! Poradíme vám ako na to! A to bez nutnosti výrazného dekorovania.

1. POZOR NA ODTIENE! 

Podľa tradičnej klasifikácie patrí biela k farbám, ktoré vo veľkej miere odrážajú svetlo. Nádherne preto váš priestor presvetlí, no ľahko sa môže stať, že v ňom bude až príliš veľa jasu, čo nemusí dobre vplývať na váš zrak a celkovú náladu. Podobne ako iné farby, aj biela má celý rad odtieňov, preto ak túžite po celo-bielom interiéri, zvoľte tlmené tóny so žltkastým až sivastým základom a vyhnite sa odtieňu so svetlomodrým nádychom, ktorá odráža až 80 % svetla.

2. UDRŽUJTE FAREBNÚ LÍNIU!

Ak ste si zvolili správny odtieň, dbajte na to, aby rovnaký tón prevládal v celej miestnosti a tiež v prípade jej všetkých prvkov a doplnkov. Aj keď sa to nemusí zdať, ľahko by mohlo dôjsť k vizuálnemu chaosu a nesúrodosti. Farbu vyberajte s ohľadom na dopadajúce svetlo a pred tým, ako sa pre ňu rozhodnete, všímajte si jej meniace sa tóny počas rozličných častí dňa.

3. KOMBINUJTE!

Od teplých až po studené tóny, kombinujte! Nemusíte ostať pri jednom odtieni. Interiér získa dynamiku a nebude pôsobiť sterilne, ak zvolíte spojenie viacerých odtieňov. Aj pri dvoch tónoch môže interiér pôsobiť dojmom nekompaktnosti, preto radšej uprednostnite 3 a viac tónov, ktoré miestnosť zjednotia.

4. DODAJTE JEJ ŠTRUKTÚRU!

Biela nadobudne zaujímavé rozmery, ak ju aplikujete na rôznorodé povrchy. Vďaka materiálovým variáciám bude jej podmanivosť ešte intenzívnejšia. Biely lak, dezén s bielou patinou, vlnená deka, drevená podlaha či koberec s dlhým vlasom, to všetko zabezpečí pôvab celobieleho interiéru. 

5. PODPORTE JEJ VLASTNOSTI! 

Schopnosť bielej opticky rozšíriť a prevzdušniť miestnosť ešte podporíte, ak do nej zakomponujete sklo alebo zrkadlo v akejkoľvek forme. Nezáleží preto, či interiéru doprajete prítomnosť týchto prvkov v podobe priečky, balustrády alebo rôznych doplnkov, výsledok bude zaručene podmanivý. 

6. AKCENTUJTE! 

Biela získa dominantný výraz, ak voči nej zakomponujete farebný kontrastný prvok. Drevená stolička, vzorované vankúše alebo doplnky v akcentujúcom prevedení sa postarajú o vizuálnu eufóriu. Nič však nezohreje biely interiér viac ako drevo!

AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie