Hotel Color

NOVÁ TERASA: REKONŠTRUKCIA S ROZŠÍRENÍM DOMU

15.09.2018 │ Postupom času sa väčšina mladých rodín rozrastá alebo skrátka nastane situácia, kedy potrebujete väčší priestor ako doteraz. Mnoho ľudí volí ako cestu presťahovanie sa. Avšak v prípade, keď svoj dom a jeho prostredie milujete, ste s ním stotožnený a sťahovanie pre vás nepripadá do úvahy, príde na rad jeho rekonštrukcia a rozšírenie.

Dostavba alebo prístavba domu si v zásade nemusí žiadať veľkú plochu. Dokonca aj malé rozšírenie môže dramaticky zmeniť a zlepšiť jeho vnútornú dispozíciu. Takéto malé pridanie hmoty k existujúcemu rodinnému domu pre dosiahnutie otvoreného konceptu bývania, ktorý spája napríklad kuchyňu s obývacou izbou a otvára vnútorné obytné priestory do dostupných častí záhrady, je zvyčajne sprevádzané niektorými ďalšími vnútornými zmenami a úpravami v dispozícii. Všetky tieto rekonštrukčné práce vytvárajú otvorenejšiu a priestrannejšiu spoločenskú zónu v interiéri domu a umožňujú, aby nové rozšírenie vhodne splynulo s architektúrou pôvodnej stavby. V kompaktných obytných oblastiach s vysokou hodnotou majetku dokáže pár funkčných metrov moderného obytného priestoru významne prispieť k nehnuteľnosti. Samozrejme, pri malých rozšíreniach musí byť návrh dobre premyslený, aby celá prevádzka správne fungovala. Jednou z oblastí, ktorá si vyžaduje pozornosť vzhľadom na potrebu vytvorenia presvetleného priestoru bez pocitu stiesnenosti, je vhodná voľba a použitie presklenia a okien.

Dôležitá úloha detailov

Snaha o integráciu obytného priestoru so záhradou a jej vyriešenie nie je až tak jednoduché. Ide o často prehliadané detaily ako je vytvorenie koľajničiek posuvných dverí v úrovni podlahy, zaistenie štíhleho rámovania a použitie veľkých sklenených plôch, ktoré umožňujú dojem vnútorného-vonkajšieho obytného priestoru, aj keď sú dverné časti zatvorené. Práve takéto detaily sú na vyriešenie najnáročnejšie, ale ak je výsledok kvalitný, je aj funkčný a tvorí dokonalý obraz. Pri tomto type prístavby - preskleného boxu - je potrebný nie len architekt, ale taktiež kvalitná firma ponúkajúca presklené konštrukcie.

↓ HÛT - Prístavba skleneného boxu posilňuje pôvodnú dispozíciu a umožnila vytvoriť priestor podľa požiadaviek klientov. Okrem toho presvetľuje hlbšie priestory na podlaží a zároveň ponúka výhľady do záhrady.

↓ DOSarchitects - Navrhnutým rozšírením pôvodnej stavby vznikla ďalšia spálňa, kuchyňa a obývacia izba. Celá prístavba bola myslená ako prepojenie domu a okolitého prostredia. Prvú časť tvorí drevený box obklopujúci spálňu a prinášajúci prírodný element z exteriéru do interiéru. Naopak druhá časť ponúka otvorenosť pomocou presklenia, vnáša do kuchyne a obývacej izby svetlo a vytvára prepojenie všetkých prvkov.

↓ Malé rozšírenie jednej strany dramaticky otvára dispozíciu domu k záhrade. Praktické umiestnenie kuchyne podporuje možnosť stolovania počas teplých mesiacov v záhrade. Materiálové riešenie kuchynskej linky je skvelou odozvou na architektúru pôvodného domu.

↓ Warwick Gardens - Sklenené rozšírenie k tradičnému mestskému domu s použitím tenkých rámových presklených panelov vnáša svetlo do obytnej časti a umožňuje krytý prístup do suterénu.

↓ Platform 5 Architects - Rozšírenie z bočnej strany domu vytvára otvorenú dispozíciu kuchyne s jedálňou, ktorá prepája dom a záhradu. Obytné miestnosti tak pôsobia otvoreným dojmom, aj keď sú uzatvorené a kryté.

↓ Space Group Architects - Výsledkom prístavby je jedinečný priestor plný charizmy a súčasného šarmu. Nie je prekvapením, že detailom, ktorý vyniká najviac, je nový sklenený box, zapustený pod úroveň terénu. Pozoruhodná jedáleň s výhľadom na zvislú stenu záhrady ponúka pohľady na nočnú oblohu pomedzi zelené konáre stromov.

↓ Rozšírenie zadnej strany domu do záhrady s presklenými stenami vytvára nový obývací priestor. Jedna bočná stena a strecha prístavby sú plné, čím zabezpečujú súkromie od susedných obyvateľov.

↓ Fraher Architects - V zadnej časti domu, presklená prístavba jedálenskej časti vypĺňa priestor medzi deliacou tehlovou stenou a existujúcou jednopodlažnou časťou domu s ohľadom a odozvou na kompozíciu šikmých striech. Moderná prístavba dodáva pôvodnej architektúre súčasný nádych, ale zároveň ju nepotláča.

AUTOR: PF
FOTO: ARCHÍV FIRIEM A REDAKCIE