Šaty robia človeka...a fasáda dom

Hoci to neplatí úplne na sto percent (ani v prípade človeka, ani v prípade domu), faktom zostáva, že si podľa "obalu" vytvárame ten prvotný, často veľmi dôležitý názor - na človeka, aj na dom. 

Možno je to trochu nespravodlivé, ale raz darmo, človek vraj príjme 80% - 90% informácií prostredníctvom zraku. Až postupne objavuje, čo sa skrýva vnútri...Avšak, tak ako šaty nemajú len estetickú funkciu, ani fasáda domu neslúži len na okrasu.

Fasáda a jej povrchová úprava plní dôležitú úlohu pri ochrane domu. Vďaka zloženiu a fyzikálnym vlastnostiam použitého materiálu chráni (lepšie či horšie) murivo, resp. konštrukciu domu, pred škodlivými či nepriaznivými vplyvmi: pred agresívnou atmosférou, vyfukovými plynmi a inými zdrojmi znečistenia, pred vetrom, dažďom aj zmenami teplôt. Hoci inde vo svete sú bežnejšie iné povrchové úpravy fasád rodinných domov, my sa budeme zaoberať tými, ktoré sú najtradičnejšie a najbežnejšie používané v naších zemepisných šírkach. A tými sú fasádne omietky a nátery. 

Hoci ako prvé vnímame estetické vlastnosti povrchovej úpravy fasády (zvolený farebný odtieň, celkové dotvorenie architektúry domu), nesmieme zabúdať ani na to, že je potrebné vhodnou povrchovou úpravou fasádu chrániť pred škodlivými a nepriaznivými vplyvmi. Z toho hľadiska sú dôležité technické a fyzikálne vlastnosti zvoleného materiálu: paropriepustnosť, tepelná a poternostná odolnosť, akumulačné vlastnosti. 

 

Autor: Lucia Jakubová

Foto: archív redakcie

Celý článok nájdete vo vydaní magazínu TRENDY BÝVANIE (júl/ august 2012)

"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Magazín Trendy bývanie je dynamický magazín, ktorý vás prostredníctvom exkluzívnych fotografií a pútavého obsahu pripraveného v spolupráci s erudovanými odborníkmi prevedie nadčasovým interiérovým dizajnom, svetovou i domácou architektúrou, ekologickým bývaním, najnovšími stavebnými technológiami a najhorúcejšími trendmi.

Buďte neustále informovaní a objednajte si aktuálne vydanie, ročné predplatné, jeho elektronickú verziu alebo si zaobstarajte staršie čísla za zvýhodnenú cenu!