Hotel Color

REPORTÁŽ: SAN VICENTE

08.10.2018 │ Rezidencia od dizajnéra Paula McCleana je vsadená do jednej z najrušnejších lokalít Los Angeles, pričom susedí s frekventovanou ulicou. Primárnym zámerom teda bolo vytvoriť krásny dom pre rodinu s troma malými dievčatami a zároveň použiť funkčné prvky dizajnu tak, aby minimalizovali hluk z okolia a vytvorili absolútne súkromie pre obyvateľov. To sa podarilo docieliť nielen terénnymi úpravami a vysokými múrmi, ale aj rozmernými oknami, ktoré dokonale presvetľujú celý interiér a zároveň tvoria štít proti hluku.

Exteriér domu púta pozornosť a vyvoláva túžbu vidieť, čo sa schováva za unikátnou fasádou. Človek pri príchode do vstupnej haly siahajúcej až k stropu prvého poschodia zabúda na hlučný vonkajší svet za sebou a vníma len pokoj a komfort. Vnútorné nádvorie je tienené zahnutou sklenenou zástenou, ktorá umožňuje preniknúť slnečnému žiareniu, avšak eliminuje hluk. Autori sa pri celkovom dizajne zameriavali predovšetkým na použitie mäkkej palety súčasných materiálov. V interiéri prevláda najmä využitie vápenca a dreva, ktoré evokujú pocit rodinnej pohody, tepla a pohodlia. 

Lesk celej koncepcii dodávajú bronzové akcenty. Drevené obklady dominantných stien sa striedajú s vápencovými podlahami a naopak, pričom doplnené sú tieto primárne materiály jednoduchým nadčasovým bielym dekorom stien. Rozsiahlemu obývaciemu priestoru použité materiály dodávajú ľahkú vkusnú eleganciu, komfort a zároveň jemný punc luxusu.

Štyri spálne, dve kúpeľne, posilňovňa, spoločenská miestnosť, formálna obývacia izba, kuchyňa, jedáleň, kancelária i príslušné sekundárne priestory sú realizované v chladných odtieňoch šedej. Teplo dodávajú miestnostiam metaforicky prvky v okrových, hnedých a béžových tónoch. Jednotlivé detaily pôsobia krehko a odvážne zároveň. V kuchyni, centre rodinnej pohody, sa atmosféra dotvára prechodom na veľkú krytú terasu presvetlenú cez sklenenú podlahu v prvom poschodí.

Veľký dôraz sa kládol na to, aby celý interiér pôsobil vzdušne, elegantne a svetlo. Základom bolo prirodzené denné osvetlenie domu. Veľké okná a posuvné presklené dvere siahajúce až k stropu, ktoré sú súčasťou každej izby zabezpečujú interiéru slnečné svetlo a zároveň tvoria plynulý prechod medzi interiérom a exteriérom. Decentné svietidlá sú navrhnuté tak, aby boli nenápadné, tvorili celok so stropom a súčasne poskytovali v noci dostatok svetla celému priestoru.

San Vicente je nadčasová moderná rezidencia, ktorá však napriek jednoduchému súčasnému štýlu a svetlým farbám nepôsobí chladne a neosobne. Vďaka použitým materiálom, akcentom a prvkom je interiér elegantný, vyžaruje z neho mäkkosť, pocit komfortu a domova.

AUTOR: EV
FOTO: JIM BARTSCH