Iný kraj, iný mrav. Ako vyzerá prestieranie na stôl v iných krajinách?

Každá krajina má svoju vlastnú kultúru, vlastné zvyky, ktoré ovplyvňujú aj jedlo, spôsob stolovania a prestieranie na stôl. Ak cestujete do zahraničia je dôležité pochopiť tieto rozdiely, aby ste sa vyhli zbytočným nepríjemným situáciám. Stravovanie a kultúra spolu veľmi úzko súvisia. Jedlo nám poskytuje výnimočnú osobnú hodnotu a viaže sa k našim spomienkam. Týmto spôsobom má zázračnú silu vytvárať kultúru. Zostavili sme pre vás malého sprievodcu niekoľkých stravovacích návykov, ktoré by vám mohli pomôcť pri cestovaní do cudzích krajín.

Iný kraj, iný mrav. Ako vyzerá prestieranie na stôl v iných krajinách?
(zdsroj: unsplash.com)

India

Je všeobecne známe, že Indovia jedia rukami. Papierové servítky, rôzne obalové materiály, či príbory tu nečakajte. Dokonca mnohí z nich, ktorí žijú aj mimo indických miest, dodržiavajú tento tradičný zvyk. Niektorí dokonca hovoria, že jedlo takto chutí lahodnejšie, možno je to vďaka schopnosti primiešať si do neho kari presne podľa vlastnej chuti. Predtým, ako sa usadíte a začnete jesť, nezabudnite si najskôr dôkladne umyť ruky. Jedzte vždy len pravou rukou – jedenie ľavou sa považuje za neúctivé a nehygienické. Spravidla dbajte na to, aby sa vám žiadne jedlo nedotklo dlaní a nevkladajte si prsty do úst. Namiesto toho použite palec na jemné zatlačenie jedla do úst.

Čína

Používanie paličiek pri konzumovaní čínskej kuchyne si vyžaduje prax. Keď jete paličkami, dávajte pozor, aby ste ich nepoužívali na ukazovanie, vyhnite sa cmúľaniu ich špičiek, ani ich nepoužívajte obrátene. Platí aj zákaz zapichnúť ich zvisle do misky s ryžou, pretože to napodobňuje používanie tradičného kadidla na počesť mŕtvych. V Číne majú dlhú tradíciu tzv. svadobné koláče, ide o čaj Pu-erh lisovaný do tvaru koláčika. Na juhu Číny, v provincii Yunnan, môžete ako tradičný dar pri zásnubách darovať naplnené krabice na zákusky práve týmito koláčikmi, ktoré sú symbolom rodiny.

Japonsko

V Japonsku sa pred jedením rozdávajú hosťom mokré horúce uteráky nazývané oshibori, aby si nimi očistili ruky. Keď príde na stôl vaše jedlo, je zdvorilé vysloviť frázu „itadakimasu“, čo znamená „s pokorou prijímam“ alebo si to možno tiež predstaviť ako verziu francúzskeho „bon apetit“. V Japonsku je tiež zvykom pri konzumácii rezancovej polievky “ramen” usrkávať tak nahlas, ako len môžete. Slúži to ako prejav spokojnosti, a tiež aj na údajné zvýraznenie chuti polievky.

Irán / Blízky východ

Na Blízkom východe vo všeobecnosti nie je nezvyčajné jesť rukami. V Iráne sa chlieb bežne podáva celý, priamo do stredu stola a od hostí sa očakáva, že si ho rozoberú rukami. Niekedy sa v strede stola podávajú aj sprievodné prílohy. Natrhajte malé kúsky chleba a použite ho na naberanie priložených jedál. Pri jedení rukami si ich neolizujte ani nevkladajte prsty do úst. V Iráne, počas horúcich dní, nasleduje po obede čas odpočinku, keď obchodníci na pár hodín zatvoria svoje prevádzky, aby unikli pred najväčšou horúčavou.

Británia

Večera nemusí byť takou ako ju poznáte. V závislosti od toho, ktorú časť Anglicka navštívite, môže výraz „večera“ označovať popoludňajšie jedlo alebo dokonca obed. To, čo poznáme ako večeru, sa niekedy nazýva čaj, podľa toho, ako neskoro sa konzumuje. Večera je vo všeobecnosti ľahšie jedlo, ktoré sa podáva neskôr večer. V niektorých častiach sa termín „večera“ používa pre najväčšie a najdôležitejšie jedlo dňa, či už popoludní alebo večer. Takže ak vás britský kamarát pozve na večeru, nezabudnite sa opýtať, akú dennú dobu má vlastne na mysli.

Južná Kórea

V Kórei je úcta k starším kľúčovým prvkom, ktorý treba mať na pamäti. Platí to aj pri stolovaní. Pred začatím jedla sa uistite, že starší pri stole začali jesť ako prví. Keď dostanete jedlo alebo pitie, ktoré vám niekto podáva, mali by ste ho držať dvoma rukami ako prejav zdvorilosti. Poďakovať za jedlo môžete frázou “čal mukesubnida“, čo znamená „Budem jesť dobre.“ Môžete to povedať aj v reštaurácii čašníkovi. V Kórei nikdy nejedzte so zdvihnutým tanierom a pri jedle nesmrkajte, čo môže byť dosť problém kvôli pálivosti väčšiny jedál.

Komerčný článok