Ochrana majetku pred divou zverou vhodným oplotením

Divá zver sa neustále dostáva čoraz bližšie ľudským obydliam, čím narastajú aj vzájomné stretnutia medzi ňou a ľuďmi. Hovorí sa, že sú tieto zvieratá plaché a že neublížia, no to nemení nič na tom, že na majetku môžu napáchať nemalo škody. Ich prvou prekážkou býva väčšinou pletivo na plotoch, ktoré pod váhou zvieraťa často nevydrží. Z tohto dôvodu by ste mali dbať na výber správneho pletiva, ktoré pomôže pri podobných situáciách.

Ochrana majetku pred divou zverou vhodným oplotením
(zdroj: unsplash.com)

V minulosti bol pohľad na diviaka alebo medveďa v centre mesta úkazom, ktorý sa len tak nevidí. Dnes je opak pravdou a takýto úkaz sa naskytne obyvateľom dedín alebo miest minimálne raz za niekoľko týždňov. Vábi ich najmä potrava, ktorú cítia zo smetných košov pri panelákoch alebo rodinných domoch.

Z tohto hľadiska je viac než pravdepodobné, že dôjde k poškodeniu majetku. Predísť by tomu mohlo správne navrhnuté a osadené plotové pletivo, ktoré by zamedzilo prístupu divej zvery do daných miest.

Ochrana majetku a zvierat

Prvotným faktorom, na ktorý by ste mali myslieť pri výbere správneho oplotenia, je bezpečnosť svojej domácnosti. Divá zver, ako sú napríklad jelene alebo diviaky sa môžu zdať ako plaché, no nikto z nás nevie, ako môžu zareagovať v stresovej situácii.

Čo i len základné pletivo vám môže v tejto situácii pomôcť, pretože zabráni prístupu zveri na váš pozemok. Okrem vašej bezpečnosti docielite aj to, že sa nič nestane ani vašim domácim zvieratám alebo úrode v záhrade.

Pestovanie zeleniny alebo ovocia, prípadne chovanie hydiny dokáže prilákať divú zver. Návštevy diviakov alebo líšok môžu napáchať vysoké škody na vašom majetku a chovaných zvieratách, pretože ich divá zver berie ako potravu.

Voľba oplotenia

Pri výbere správneho oplotenia dbajte na jednotlivé faktory, ktorými sú najmä jeho typ, výška, inštalácia a rozmery pozemku.

V rámci typu oplotenia sa v prvom rade zamerajte na to, v akej oblasti žijete. Ak sa u vás vyskytuje len menšia divá zver v podobe líšok, tak vám bude stačiť aj základné plastové pletivo. Odolnejším variantom však nikdy nič nepokazíte.

Okrem typu určite zoberte do úvahy aj výšku oplotenia, najmä ak sa nachádzate v oblasti, kde je veľa jeleňov a medveďov. V tomto prípade zvoľte skôr oplotenie z ťažkých materiálov, ako sú napríklad kov alebo drevo.

V prípade ťažkých plotov nebude ľahká ani manipulácia s nimi, respektíve ich inštalácia. Kvôli tomu sa vopred opýtajte u obchodníka, či poskytuje aj služby montáže a prípadnej údržby. Údržbu, rovnako ako výber oplotenia, by ste do budúcna tiež nemali podceniť.

Posledným faktorom je poznanie svojich rozmerov pozemku, ktoré sa pre mnohých môže zdať logické. Dbajte však na to, aby ste pokryli každý centimeter bez žiadnych škár alebo predelov, pretože menšia divá zver sa dokáže dostať aj cez tie najmenšie medzery.

Doplnky k oploteniu

Svoje plotové pletivo viete dodatočne vylepšiť aj o rôzne vymoženosti, ako napríklad kamerový systém alebo elektrické drôty.

Kamerovým systémom docielite aj vyššiu bezpečnosť svojho pozemku pred prípadnými zlodejmi, ktorí by si mohli neprávom váš majetok nárokovať. Spolu s kamerami si môžete zaobstarať aj senzory hluku, ktoré spustia zvuk v momente, ako daný človek alebo zver vkročí na váš pozemok.

Elektrické drôty si taktiež môžete osadiť na svoje pletivo. Z tohto hľadiska docielite to, že nikto nebude cez vaše pletivo preliezať, prípadne cezeň preskakovať. Okrem uvedených dbajte aj na to, aby ste si zabezpečili pevné zámky na bránach a vchodoch.

Ak nie ste jediný, ktorého trápia návštevy divej zvery, tak sa určite spoločne obráťte na obecný úrad. Spoluprácou s úradmi a miestnou komunitou vám môže taktiež pomôcť sa daného problému zbaviť.

Komerčný článok