Tipy a triky pre voňavejšiu domácnosť – alebo aby to u vás doma pekne voňalo

Môžete mať ten najluxusnejšie zariadený príbytok, ale nikdy sa v ňom nebudete cítiť pohodlne, ak z neho nebude vyžarovať príjemná „vôňa domova“. Neznamená to, že hneď siahnete po škodlivých umelých vôňach, skvelo ich môžu zastúpiť aj možnosti, ktoré sú bližšie prírode. Aké to sú?

Tipy a triky pre voňavejšiu domácnosť - alebo aby to u vás doma pekne voňalo
(zdroj: unsplash.com)

Problém so zápachom nevyriešia – len potlačia

V interiéri sme zvyknutí na osviežovače vzduchu, aromatické spreje alebo klasické vonné sviečky, no nie je to úplne najšťastnejšie riešenie. Tak, ako čistiace prostriedky, aj väčšina umelých vôní totiž obsahuje syntetické chemické látky a príchute, ktoré môžu byť potenciálne škodlivé pre ľudské zdravie. V tom najkrajnejšom prípade môžu vyvolať dokonca aj alergické reakcie, bolesti hlavy či podráždenie dýchacích ciest. A ten najhlavnejší dôvod: namiesto odstránenia zápachu ho často iba prekrývajú, čím v podstate ešte viac zhoršujú kvalitu vzduchu v miestnosti. Podobne je to aj so sviečkami. Hoci vonných sviečok je na trhu naozaj obrovské množstvo, väčšina z nich je zdraviu škodlivá. Zloženie parafínových sviečok je totiž plné prchavých toxických a karcinogénnych látok, ako je benzén, formaldehyd či oxid uhličitý, preto sa oplatí obetovať čas a najprv si prečítať zloženie produktu. Ak sa ale nechcete ukrátiť o romantické okamihy s hrejivým plameňom a príjemnou vôňou, vyberte si radšej prírodné sviečky zo sójového, kokosového alebo včelieho vosku, ktoré prirodzene vytvoria pokojné a relaxačné prostredie bez škodlivých látok.

Domáci osviežovač vzduchu

Ako sa teda vyhnúť negatívnym účinkom umelých osviežovačov vzduchu v interiéri a vydať sa zdraviu prospešnejšou cestou? Určite ste už počuli o arómoterapii s bohatou paletou prírodných esenciálnych olejov, ktoré sa dokonca dajú striedať podľa ročných období alebo nálady. V menších domácnostiach niekedy stačí aj miska sušených kvetov, prípadne vrecúško aromatických byliniek. Ak máte čas a šikovné ruky, môžete si vôňu vyrobiť aj svojpomocne, v podobe voňavého potpourri, poprípade namiešať svoj vlastný osviežovač vzduchu. Naším tipom je napríklad citrónový – potrebovať naňho budete len 1 šálku citrónovej šťavy, 3 a 1/2 šálky horúcej vody a 1/4 šálky sódy bikarbóny. Sódu si rozpustite vo vode, pridajte citrónovú šťavu a dobre rozmiešajte. Takto pripravenú zmes len vlejte do rozprašovača a je hotovo.

Na rozvoňanie aj upratovanie

Vráťme sa ešte k esenciálnym olejom. Najjednoduchšou možnosťou je doma zapnúť difúzer, arómolampu či odparovač, pridať do nich pár kvapiek vonného oleja a toxické osviežovače vzduchu šupnúť rovno do koša. Výhodou je, že sa vám zídu aj počas upratovania na výrobu prírodných čistiacich prostriedkov. To sú hlavne oleje s výraznými antibakteriálnymi účinkami, ako je citrón, čajovník, klinček, levanduľa, borovica či mäta. Na nákup esenciálnych olejov alebo iných voňavých súčastí na svojpomocné osviežovače využite naše rady a tipy ako nakúpiť najlepšie. Vôňu doma mať nikdy nebudete, ak nebudete byt alebo dom udržiavať v čistote. To znamená umytý riad, vynesený kôš, ale aj povysávaná dlážka či sedačka od chlpov prípadných domácich miláčikov (pozrite si naše tipy na najlepšie sedačky, ktoré sa dajú ľahko vyčistiť a na ktoré sa nechytá špina!) Pretože čistá domácnosť = voňavá domácnosť.