Hotel Color

VSTÚPTE DO SVOJHO ŠATNÍKA

08.10.2018 │ Snom azda každej ženy je mať jednu miestnosť plnú šiat a topánok, v ktorej by sa cítila ako kráľovná. Odveký dámsky problém – čo na seba – aspoň čiastočne zmierňuje dokonalý priestranný a multifunkčný šatník, do ktorého je možné vstúpiť.
 
PRE VEĽKÉ I MALÉ PRIESTORY
 
V našich končinách riešenie šatníka ako samostatnej miestnosti nebýva celkom zvykom. Takzvaný vstupný šatník už však dávno nie je len vecou prestíže a luxusu. Má aj nepopierateľné praktické a funkčné výhody a vyhradenie osobitného priestoru pre šatstvo sa tak postupne začína tešiť čoraz väčšej obľube a stáva sa výsadou nielen novostavieb, ale aj bytov. Keďže sú takéto šatníky evidentne náročnejšie na priestor, je vhodné nad nimi uvažovať už pri projektovaní interiéru. Ak to však dispozičné riešenie a plocha izby dovoľuje môžeme zvoliť aj vyčlenenie jej časti – takýto šatník oddeľuje od miestnosti priečka či posuvný systém. Dizajnéri a architekti sú v tomto prípade schopní navrhnúť aj netypické riešenia pre malé priestory, a tak aj keď to plocha na prvý pohľad nepripúšťa, predsunutím posuvných dverí pred vnútorný systém je možné vytvoriť malý vstupný šatník. Zaujímavým riešením je taktiež umiestnenie takéhoto šatníka do rohu miestnosti. Vstupné šatníky je teda možné ušiť priamo na mieru a splniť si tak sen o dokonalom usporiadaní oblečenia. 
 

VOJDITE

V prípade šatníka ako samostatnej miestnosti je vstup riešený zvyčajne bežnými dverami, keďže architekti nových domov a bytov veľakrát samostatný šatník berú do úvahy už pri projektovaní. Existujú však aj rozmanité posuvné systémy a posuvné šatníkové dvere, ktoré sa využívajú aj pri vstavaných skriniach. Tieto posuvné systémy sú nesporne funkčné a dajú sa zhotoviť na mieru nielen čo sa týka rozmerov, ale aj dizajnu. Veľmi zaujímavým riešením sú presklené posuvné steny a systémy, ktoré funkčne priestor oddeľujú, ale opticky ho nezmenšia. Vhodným riešením v prípade, že sme šatník vytvorili vyčlenením časti izby, sú zrkadlové posuvné systémy, ktoré opticky celú miestnosť zväčšia.

VYBAVENIE

K pohodliu a ideálnemu usporiadaniu šatstva v značnej miere prispieva tiež vybavenie šatníka. Vstupné šatníky sú vybavené podobnými zariadeniami ako šatníkové či vstavané skrine – policovými systémami, výsuvnými košmi, závesnými tyčami i zásuvkami. Možnosti a variabilita je však vďaka priestrannosti oveľa väčšia. Hĺbku políc, počet a usporiadanie zásuviek, dĺžku závesných tyčí – to všetko je možné prispôsobiť funkčným požiadavkám, zatiaľ čo pri skriniach sú tieto aspekty limitované rozmermi. Vo väčších šatníkoch je tiež nezriedkavým javom pohovka, kreslo, či veľké zrkadlo na stojane, ktoré zvyšujú pohodlie a komfort pri obliekaní.

FUNKČNOSŤ NADOVŠETKO

Šatník, našťastie, už nie je vnímaný len ako nadštandard. Má mnoho výhod, ktoré dokážu uľahčiť každodenný život. Tá najväčšia je určite prehľadne usporiadané oblečenie a obuv. Poriadok sa vo väčšom priestore udržuje oveľa jednoduchšie, ku všetkým veciam máte pohodlný a komfortný prístup. V moderných interiéroch sa kladie veľký dôraz na vzdušnosť, vstupný šatník je ideálnym odkladacím priestorom, zároveň eliminuje potrebu iných kusov nábytku na uskladnenie, čím sa interiér naozaj stáva vzdušnejším. Na nezaplatenie je komfortný prehľad o oblečení, čím šetríte aj čas, rýchlo nájdete to, čo práve potrebujete. Žehlenie či ukladanie sezónneho oblečenia sa tak vďaka priestoru, ktorý vstupný šatník ponúka, stane minulosťou.

AKO SI SPRÁVNE VYTVORIŤ IDEÁLNY ŠATNÍK? 
Radí Mgr.art. Miroslava Ferklová - módna návrhárka 

Šatník by mal spĺňať individuálne aspekty majiteľa a mal by odzrkadľovať jeho životný štýl. Stačí si svoj úložný priestor zariadiť tak, ako je nášmu srdcu blízke. Vybrať si také riešenia, ktoré nás priamo oslovujú a páčia sa nám. Dôležité je správne usporiadať veci a logicky ich uložiť podľa nášho životného štýlu. V dnešnej eklektickej móde je, napríklad, najvhodnejší spôsob ako efektívne uložiť veci v rámci šatníka skombinovaním outitov vopred, čiže nechať priestor veciam, ktoré nosíme v danej sezóne. Dôležité je mať aj vhodne vybudovaný šatník, čo sa týka úložného priestoru. Praktickou časťou šatníka je v tomto smere nepochybne vešiaková časť, priehľadný úložný priestor, ktorý umožňuje veci uložiť na seba.

 

AUTOR: EV
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE