Hotel Color

ARTDESIGN: NA HRANICI UMENIA A DIZAJNU

30.08.2018 │ Umenie a dizajn sú často vnímané ako dve rozdielne odvetvia. Dizajn chápeme ako jasne definovaný proces tvorby a výsledok precízneho plánovania a návrhu s dôrazom na dodržanie pravidiel funkcionality. Umenie sa na druhej strane usiluje odovzdať posolstvo, myšlienku, vyvoláva emóciu, pričom umelec si vytvára pravidlá sám. Napriek tomu existuje medzi nimi tenká hranica, ktorá keď sa prekročí, vzniknú pôsobivé produkty a objekty. Predstavujeme vám zaujímavé osobnosti artdesignu pôsobiace na domácej i svetovej scéne.

DAPHNA LAURENS

Azda najzvučnejšie meno v oblasti svetového artdesignu. Holandské štúdio Daphna Laurens ohuruje svet svojimi výnimočnými kolekciami. V roku 2008 ho založili dvaja absolventi Design Academy v Eindhovene - Daphna Isaacs Burggraaf a Laurens Manders s úsilím spojiť priemyselný dizajn, úžitkové a výtvarné umenie. Transformujú každodenné predmety na špecifické produkty. Skúmajú tradíciu, materiál, zloženie a vkladajú ich do súčasných farebných foriem. Ručným tvarovaním a intuitívnym výberom dizajnu dávajú svojej práci autentický vzhľad a charakter.

RAW EDGES

Túžili po mieste, kde by mohli obrátiť svet hore nohami, roztrhať veci a študovať ich štruktúru, nechať svoju predstavivosť letieť, a to vždy s cieľom vyvolať prekvapenie, údiv a humor. Yael a Shay sa stretli ešte pred štúdiom na Kráľovskej akadémii umení v Londýne, po absolvovaní ktorej založili štúdio Edge raw. Farby, pohyb, dynamika a tvorba najrôznejších vzorov sa stali typickou črtou týchto londýnskych dizajnérov. Vďaka vtipnému a vynaliezavému prístupu majú na konte niekoľko prestížnych ocenení a výrobu inštalácií a konceptov značiek pre Louis Vuitton, Stella McCartney, Airbnb, Moroso, Cappellini, Quadrat, Mutina, Golran a Caesarstone.

QUBUS

Stálicou súčasného českého dizajnu je Jakub Berdych, ktorý s Maximom Velčovským v roku 2002 založili Qubus Design studio po tom, čo najskôr vytvorili Qubus Design shop – historicky prvý dizajnový obchod v Čechách, v roku 2008 ocenený ako obchod roka. Nájdete v ňom celý rad diel odrážajúci vrchol českej dizajnovej scénografie a konceptuálny dizajn svetových mien a značiek. Pod značkou Qubus sa dvojica venuje návrhu a vývoju produktových, malosériových kolekcií predovšetkým zo skla a porcelánu. Tiež sa zaoberajú drobnými architektonickými realizáciami a inštaláciami.

ALLT

Dizajnové štúdio, ktoré od roku 2011 prevádzkujú manželia Peter a Elena Simoník. Ich záujmom je funkčný produkt a účelový objekt, za ktorým stojí príbeh. Riadia sa heslom „all that we like to do“, od ktorého je odvodený aj samotný názov ateliéru (ALLT). V duchu tohto motta ho kreatívne vedú od roku 2011, výsledkom čoho je produktový dizajn s odkazom na kultúrnu históriu. Peter Simoník je absolvent Vysokej školy výtvarných umení (Ateliér produkt dizajnu) a Elena absolvovala Inštitút priemyselného dizajnu na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

 

ART DESIGN PROJECT BRATISLAVA

To najlepšie zo slovenského a českého dizajnu sa stretáva v prvej slovenskej špecializovanej galérii zameranej na presahy dizajnu a umenia - Art Design Project. Výstavný priestor prináša verejnosti zaujímavé prezentácie domáceho i zahraničného dizajnu. Nájdete tu výrobcov úžitkového skla, porcelánu, svietidiel, nábytku, doplnkov a módy, ktorých produkcia je svojím spôsobom výnimočná, kvalitná a odrážajúca profesionalitu a nadštandardný prístup. Svoje práce a kolekcie tu vystavujú autori ako BOMMA, 27 JEWELERY, Cockere, Piršč Porcelain Studio, Dechem, ILLOLA, Křehký, Meadows, Lucia Kovačiková, Mylo a mnoho ďalších.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV ŠTÚDIÍ A ZNAKU