Hotel Color

MONTOVANÝ ALEBO MUROVANÝ DOM? ROZHODUJE KVALITA (1. časť)

Tradícia bývania vo vlastnom rodinnom dome je na Slovensku stále živá, no éra svojpomocných stavieb pomaly ustupuje. Je to dané jednak dobrou ponukou trhu, kde stavbu na kľúč ponúka celý rad rôznych firiem a jednak vysokými nárokmi na kvalitu stavieb, ktoré vyžadujú profesionálny prístup.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mnohí mladí ľudia, ktorí sa chcú usadiť, rozhodnú pre stavu rodinného domu, je reálna možnosť postaviť ho za rovnakú cenu, akú by zaplatili za byt v meste s porovnateľnou alebo dokonca menšou výmerou. Pravdaže, to platí pokiaľ hovoríme o ľahkých montovaných drevodomoch stavaných podľa projektov z katalógu. Tu sa však našinec dostáva do dilemy. Stojí to naozaj za to? Na Slovensku je hlboko zakorenené presvedčenie, že poriadny dom má byť masívny a ťažký, aby ho neodfúklo a aby ho nezožrali myši. Z tohto pohľadu sú ľahké montované domy často vnímané nie len ako lacnejšia, ale aj ako menejcenná alternatíva. Ak však máme byť objektívny, nedá sa povedať, že by bol jeden konštrukčný systém lepší ako ten druhý. Rozhodujúca je vždy kvalita prevedenia. Pravdou však zostáva, že murované aj montované domy majú svoje špecifiká, ktoré môžu byť v konečnom dôsledku pre stavebníka rozhodujúce.

TRADÍCIA MUROVANÝCH DOMOV

Mnohí si ešte z detstva pamätáme, ako celá rodina spoločnými silami murovala dom. Na pomoc prišli príbuzní, kamaráti, kolegovia aj štamgasti z miestnej krčmy. Za 2-3 roky bola hotová hrubá stavba a ďalších 10-20 rokov sa dokončovali „detaily“. Drobné nedostatky sa tolerovali, veď predsa išlo o dom, ktorý sme si postavili vlastnými rukami... Práve tento prístup k riešeniu bývania, ktorý bol podmienený dostupnosťou materiálu, jednoduchými nenáročnými stavebnými postupmi a lacnou pracovnou silou, položil základ slovenskej tradície murovaných domov. Svojpomocná výstavba je silným motívom ako ušetriť na stavbe domu aj dnes, keďže práve práca patrí k najdrahším položkám stavby. Časy sa však menia a spolu s nimi aj normy a nároky kladené na stavbu. Postaviť kvalitný dom, ktorý bude spoľahlivo slúžiť a zároveň spĺňať prísne kritéria na energetickú náročnosť, nie je vôbec jednoduché. Bez odbornej pomoci a profesionálneho prístupu sa už nezaobídeme.

ŽIVOTNOSŤ NIE JE VŠETKO

Jednou z preceňovaných kvalít murovaných domov je ich vysoká životnosť. Takmer každý, kto sa púšťa do stavby rodinného domu, má víziu, že to robí aj pre budúce generácie. Keď opomenieme, že len určité percento ľudí zostane žiť v dome svojich rodičov, nedá sa prehliadnuť skutočnosť, že nároky na stavbu sa postupom času výrazne menia a to rovnako z hľadiska dispozičného riešenia a technického vybavenia, ale aj z hľadiska stavebnotechnických vlastností budovy. Už aj domy postavené pred 20 rokmi zaostávajú za súčasnými požiadavkami na energetickú náročnosť a potrebujú zateplenie. Domy s vekom nad 50 rokov už vyžadujú komplexnú rekonštrukciu a v mnohých prípadoch by bolo výhodnejšie zbúrať ich a postaviť nový dom, čo sa napokon aj bežne deje.

 

BUNAGLOV ZA CENU BYTU

Výrobcovia montovaných domov to majú na Slovensku ťažké, nakoľko nebojujú len s konkurenciou, ale s tradíciou. Ak chcú uspieť, musia prísť s ponukou, ktorá sa nedá odmietnuť. To čo robí ľahké montované drevostavby takými výhodnými, je v skutočnosti dobrý marketing. Ide o správne optimalizovaný pomer ceny projektu, ceny stavby a času výstavby. V skutočnosti však aj montovaný dom môže byť luxusný a primerane tomu finančne náročný. Prvým krokom je teda projekt za dobrú cenu. I keď montovaný dom si záujemca obvykle vyberá z katalógu, nie je to iba výsada montovaných domov. Rovnako aj firmy ponúkajúce stavbu murovaných domov na kľúč, disponujú databázou projektov, ktoré sú cenovo dostupnejšie, než nový originálny projekt.

2. ČASŤ  →

AUTOR: AP
FOTO: Archív redakcie