Eko domácnosť – módny trend, alebo realita, ku ktorej by sme sa mali postupne všetci priblížiť?

V súčasnosti sa veľa ľudí snaží žiť udržateľnejším životným štýlom, aby sme našu planétu uchovali aj pre naše deti a vnúčatá. Je dokázané, že zdravšia a ekologickejšia domácnosť prospieva nám aj prírode. Prečo sa teda nepokúsiť mať ju aj u seba doma?

Eko domácnosť – módny trend, alebo realita, ku ktorej by sme sa mali postupne všetci priblížiť?
(zdroj: unsplash.com)

Bez odpadu

Na prvom mieste všetkých rebríčkov je udržateľnosť. Populárny je predovšetkým „zero waste“ štýl, pri ktorom nevytvárame žiaden odpad. Úplne stopercentne to asi nie je možné, ale môžete sa k nemu aspoň priblížiť. Ako? „Zero waste“ pomôckami. Ak si napríklad so sebou nosíte obed do práce, zvoľte ekologický príbor a riad, ktorý zabalíte do plátennej tašky. Takúto tašku nosievajte aj na nákupy a nezabudnite si k nej zohnať aj vrecúška na zeleninu, ovocie či pečivo. V dnešnej dobe nájdete toľko štýlových a módnych „zero waste“ kúskov, že je priam hriech, nejaký si nezadovážiť.

Šetriť nemusíte len peniaze

Zhasínajte v izbách, v ktorých sa práve nenachádzate. Jednak nepritiahnete zvedavé pohľady susedov, a jednak pomôžete šetriť energiou. Spotrebu energie dokážu odsledovať aj inteligentné spotrebiče – v súčasnosti je ich na trhu toľko, že si určite budete mať z čoho vybrať. Šetrite aj vodou. Či už pri umývaní zubov, kedy ju zastavujte a opakovane púšťajte namiesto toho, aby ste ju nechali pustenú tri minúty v kuse, prípadne ak máte záhradu, môžete zachytávať dažďovú vodu a využívať ju napríklad na polievanie rastlín.

Eko veci v bežnom používaní

Počuli ste už o lufe? Je to prírodná verzia špongie. Je vhodná nielen na sprchovanie a kúpanie, ale aj na umývanie riadu, takže zabijete dve muchy jednou ranou (samozrejme, zadovážte si samostatnú na sprchovanie a samostatnú na riad). Skvelé je, že keď táto lufa doslúži, môže putovať rovno do kompostu. Skúste zariadiť svoj domov vecami z ekologických materiálov, ako je napríklad drevo, keramika, prútie alebo bambus. A nešetrite ani na textíliách – prikryte sa vlnou, posteľnú bielizeň majte z bavlny a jedzte na ľane. Poďakuje sa vám vaša pokožka, aj príroda, ktorá pri výrobnom procese takýchto kvalitných materiálov určite netrpela.