Veľké upratovanie – ako zvládnuť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie

Nielen príroda sa na jar prebúdza do novej podoby. Zvykli sme si prispôsobiť tomu aj podobu našich domovov a po zime v nich poriadne upratať. Do veľkého upratovania sa však chce iba málokomu – možno preto, že nikdy nevieme, čím začať. Vyskúšajte teda niektorý z našich tipov!

Veľké upratovanie - ako zvládnuť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie
(zdroj: unsplash.com)

Dvakrát do roka – ale poriadne

Najlepšie je začať zásuvkami a poličkami, či už v skriniach, alebo na stenách. Skrine totiž stačí naozaj hĺbkovo upratať dvakrát do roka. Povyberajte z nich všetky veci a dôkladne ich vyutierajte. Dnu vracajte tiež len čisté a vypraté veci, prípadne medzi ne ešte poukladajte vrecúška s levanduľou alebo voňavé mydielka. Periny, vankúše a deky a najlepšie prevetrajú na čerstvom vzduchu – ak máte možnosť, povykladajte ich na terasu alebo do okna, aby sa do nich dostalo slnko a svieži vzduch.

Oblečenia máme najviac

Zbavte sa zimných vecí – poukladajte ich do škatúľ a dajte do pivnice, na skrine alebo na ich spodok, aby vám nezaberali miesto vyhradené na jarné veci. A oblečenie samozrejme nezabudnite pretriediť, určite nájdete veci, ktoré už nenosíte ani nosiť nebudete. Platí pravidlo, že čo ste na sebe nemali oblečené viac, než rok, už potrebovať nebudete. Nemusíte hneď hádzať do kontajnera – zachovalé kusy oblečenia môžete darovať na charitu, prípadne aj predať na nejakom bazári.

Žiadne špeciálne prostriedky, stačí ocot a sóda bikarbóna

Najviac vyťaženou miestnosťou, ktorá sa zároveň najviac znečisťuje, je určite kuchyňa. Preto na ňu budete potrebovať aj najviac času. Začnite chladničkou a mrazničkou. Poličky povyťahujte, umyte octovou vodou a dôkladne vo vani osprchujte. Nezabudnite na kuchynskú linku a sporák – tie je najlepšie najprv odmastiť nejakým saponátom a následne dezinfikovať, či už octom alebo špeciálnym čističom. Skontrolujte si aj potraviny, do rôznych dózičiek, plechoviek či fľaštičiek sa totiž často nasťahujú mole alebo iní škodcovia. Poličky opäť vyumývajte octovou vodou. Ani na kúpeľňu žiadnu chémiu používať nemusíte – do odtokov nasypte sódu bikarbónu a na to nalejte trochu octu. Okná tiež stačí umyť dvakrát až trikrát do roka a vôbec to nie je taká veda. Saponátom umyte okenné rámy a hrubú špinu okolo nich a následne si vezmite čistú vodu, do ktorej pridajte ocot. Okenné sklá zmyte vodou s octom a vyutierajte mikroténovou handričkou do sucha. A máte hotovo!