Aký rozmer postele vám bude vyhovovať podľa váhy a výšky

Výber postele môže byť trochu zložitejší, ako si myslíte. Preto vám ponúkame tipy ako investovať do postele, ktorá vás bude tešiť a vyhovovať vášmu telu dlhé roky.

Pri výbere postele nejde iba o to, ako vyzerá. Zamerajte sa aj na úložné priestory, typ matraca a najmä na správne rozmery pre vašu postavu.

1. Vyskúšajte si ležanie na posteli

Aby ste si vybrali najlepšiu posteľ pre seba, musíte si ju vyskúšať. Ľahnite si na ňu a strávte ležaním nejaký čas. Zvoľte vašu bežnú polohu pri spaní.

2. Vyberajte posteľ spolu s partnerom či partnerkou

Ak budete v posteli spávať vo dvojici, musíte si vybrať posteľ, ktorá vyhovuje vám obom. Pri nákupe buďte vždy spolu a ľahnite si do nej obaja naraz, aby ste si overili, že sa do nej pohodlne zmestíte. Okrem toho je dôležitý aj váš vkus – posteľ sa vám obom musí páčiť aj vizuálne, aby ste mali obaja príjemný pocit zo svojho domova.

3. Myslite aj na veľkosť miestnosti

Veľkosť spálne by sme mali brať do úvahy, najmä ak je spálňa menšia. Ak trávite v posteli čas osamote a je to aspoň trochu možné, zvoľte kvalitnú drevenú posteľ 120×200 cm. V prípade potreby sa v nej vyspíte aj vo dvojici, ale hlavne v nej strávite pohodlný čas počas každej noci osamote.

Zdroj obrázka: freepik.com

4. Potrebujete úložný priestor?

Rozmery postele netvorí iba šírka a dĺžka, ale aj obsah pod posteľou. V prípade, že nemáte veľkú izbu alebo rozmerný šatník, pomôže vám posteľ so zabudovaným priestorom na periny, plachty či na sezónne oblečenie. Okrem možnosti otvárania postele máte k dispozícii aj lavicu s úložným priestorom, ktorá sa dá postaviť vedľa postele alebo zásuvky, ktoré sa jednoducho schovajú pod posteľ.

5. Doprajte si priestor na rozvaľovanie sa

Ak máte veľkú spálňu, alebo sa k vám do postele pravidelne nasťahuje domáci miláčik, či niekedy u vás prespáva neterka – to všetko sú dôvody, prečo investovať do poriadne širokej postele – mohla by vám vyhovovať drevená posteľ 140 x 200 cm.

6. Uistite sa, že posteľ dobre vyzerá a je z príjemného materiálu

Ak si prajete výraznú posteľ, ktorá dodá izbe charakter, musíte investovať do záhlavia. Môžete si vybrať kovové, čalúnené alebo záhlavie z masívneho dreva. Príjemne pôsobia aj svetielka či baldachýn. Podľa vášho vkusu a celkového interiérového dizajnu si môžete zvoliť kovovú alebo čalúnenú posteľ, ale drevený rám pôsobí nadčasovo a zútulňujú spálňu.

7. Váha je dôležitá

Pri výbere postele nutne musíte myslieť na vlastnú váhu. Dôležitý je pritom materiál, z ktorého je vyrobený matrac – pre nižšie váhy sú vhodné pamäťové peny, zatiaľ čo vyššia váha potrebuje na podporu tela tvrdší matrac, napríklad s obsahom kokosového vlákna. Samotná konštrukcia postele musí byť v oboch prípadoch pevná, ale všeobecne platí, že čím je väčšia váha, tým hustejšie pri sebe majú byť rošty postele.

7. Podpora chrbta

Svoje telo sami poznáte najlepšie. Preto v prípade, že trpíte častými bolesťami chrbta, vyberte si polohovaciu posteľ, ktorú si môžete nastaviť do rôznych polôh a vybrať si tak verziu, ktorá vám zaručí spánok bez bolesti.

8. Dostanete to, za čo zaplatíte

Najdrahší nábytok nie je automaticky najlepší nábytok, ale topkou na trhu nebude ani ten najlacnejší. Lacné postele niekedy vyzerajú dobre, ale neposkytujú podporu vášmu telu na to, aby ste sa v noci dobre vyspali. Zobudiť sa oddýchnutý je dôležité pre produktivitu počas celého dňa, preto kúpu postele určite nepodceňujte. A to doslova.

Komerčný článok