Smetiak nemusí okolie vášho príbytku len špatiť – tipy a triky, ako ho čo najlepšie zamaskovať

Ak žijete v rodinnom dome, určite máte vo väčšej alebo menšej blízkosti smetiaky. Asi každý v takomto prípade rieši dilemu, ako ich umiestniť, aby nešpatili výhľad či celkový imidž ulice. Máme pre vás niekoľko tipov, ako to urobiť čo najefektívnejšie, a pritom nie náročne.

Smetiak nemusí okolie vášho príbytku len špatiť – tipy a triky, ako ho čo najlepšie zamaskovať
(zdroj: unsplash.com)

Postavte im vlastný dom

Najviac ideálnym spôsobom, ako smetiaky oddeliť od domu a zároveň ich mať stále po ruke, je vyrobiť im vlastné úložisko. Ide tak v podstate o akúsi klietku, drevenú alebo z iného materiálu, ktorý sa k zvyšku vášho domu vizuálne hodí, v ktorej bude smetiak zatvorený. Ak však nemáte na takéto riešenie priestor, prípadne sa vám nechce investovať do stavby na mieru, existujú aj iné možnosti. Smetiak stačí niekedy aj vyvýšiť, prípadne urobiť iba jednu stenu oplotenia v podobe malého plotíka, hoci aj obrasteného zeleňou. Prečo nad smetiaky rovno nepoložiť aj záhony? Kvety či bylinky dokonale odpútajú pozornosť od nepekného detailu, prípadne zamaskujú aj pachovú stopu.

Prikrývka z dreva

Odpadkový kôš v záhrade je v skutočnosti veľmi jednoduché skryť alebo ozdobiť. Pomôcť vám môžu záhradné dekorácie, nábytok alebo drevené skrinky, do ktorých koše môžete umiestniť. Jeden zo spôsobov maskovania je napríklad prikrytie koša drevenými doskami z paliet. Na výstavbu niečoho takéhoto pritom nepotrebujete ani špeciálnu kvalifikáciu. Stačia vám iba palety, skrutky, vŕtačka a impregnácia dreva. Tá je dôležitá kvôli tomu, aby ste svoju konštrukciu ochránili pred vlhkosťou, UV lúčmi a rôznymi škodcami.

V lavičke alebo v skrinke

Ak máte v záhrade iba malé nádoby na odpad, niektoré zostavy záhradného nábytku majú dodatočné úložné skrinky alebo otvorené záhradné lavice, do ktorých ich môžete vložiť. Takéto riešenie voľte ale iba v prípade, že kontajnery pravidelne vyprázdňujete. Nie je totiž nič horšie, než odpadky, ktoré ostanú v lavičke niekoľko dní a začnú kvasiť. To, kam odpadkový kôš v záhrade vložíte, by nemalo byť náhodou. Už vo fáze navrhovania záhrady by ste na to mali myslieť – môžete si vybrať napríklad štandardné riešenie a koše umiestniť k vstupnej ceste do domu. Neurobíte tak chybu v tom, že bude kôš stáť pod oknom izby alebo medzi kvitnúcimi kvetmi.