Tipy a triky na hubárčenie: akým chybám sa treba vyvarovať?

Hubárska sezóna je už v plnom prúde, a preto sa mnohí vášniví hubári vybrali do okolitých lesov, kde ich naozaj stretnete na každom kroku. Pre mnohých sú huby skvelou pochúťkou, pre iných zase dôvod na víťaznú fotografiu. Z hubárčenia sa stala medzinárodná disciplína, ktorej však nie každý pozná pravidlá.

Tipy a triky na hubárčenie: akým chybám sa treba vyvarovať?
(zdroj: Pixabay.com)

Naučte sa rozoznávať jedlé huby od jedovatých

Kam na výlet do prírody s výskytom húb? Na Slovensku sa nachádza takmer 150 druhov prvotriedne jedlých a 200 druhov nejedlých húb posiatych naprieč celou krajinou. Mnohokrát sa stane, že sa z nevedomých sviatočných výletníkov stanú obete z otrávenia. Bezhlavo sa snažia nájsť veľké porasty húb bez vedomosti, ktoré z nich sa smú konzumovať.

Rozoznať jedlé huby sa môžete najlepšie naučiť návštevou hubárskych výstav. Skúsení fytopatológovia vám ukážu farebnú a tvarovú pestrosť jednotlivých druhov a ich využitie. Samozrejmosťou pri prechode lesmi je taktiež hubársky atlas. Najdôležitejšie je čítať popis, kde sa uvádzajú všetky znaky a varianty huby a nielen porovnávať s obrázkom.

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce jedovaté huby patrí muchotrávka zelená. Hubári si ju najčastejšie pletú s bedľami a pečiarkami. Muchotrávka má výrazné biele lupene, prsteň a kalich smrti. Hríb satanský je ďalší z obávaných druhov, ktorý má svojho jedlého dvojníka pod názvom modrák. Prudko jedovatý druh je i muchotrávka tigrovaná, ktorá svojím tvarom pripomína rozprávkový hríb. Preto sa uistite, že výlety s deťmi nedopadnú nešťastnou náhodou.

Správny zber húb je kľúčový pre ich ďalší výskyt

Ak si chcete pochutnať na hubách aj budúce sezóny je dôležité naučiť sa správne hríb odtrhnúť. Menej skúsení hubári trhajú kolmo hore, čím však vytrhnú kus z pôdy, v ktorej sa nachádza podhubie, označované aj ako telo huby. Bez neho sa samotné plodnice podhubia už ďalšie sezóny neukážu.

Skúsenejší hubári majú vo zvyku huby zrezať v hlúbikovej časti. Vo zvyšku huby, ktorý nechávajú v zemi, sa po čase začne tvoriť hniloba, ktorá postupne napadne aj samotné podhubie.

Najlepším spôsobom je teda hubu vykývať zo strany na stranu, vykrútiť ju tak, aby ste podhubie neporušili. Jamku je najlepšie následne zahrabať, aby sa zabránilo vysušeniu podhubia. Takýmto spôsobom si môžete vychutnať aj počas ďalších sezón úžasnú hubovú rozprávku vo všetkých kútoch Slovenska. Stačí si vybrať jeden z tipov, kam na výlet Stredné Slovensko, Západné alebo Východné Slovensko.

Huby rastú vtedy, keď je dostatočná vlaha, a preto je teraz ideálne podnebie pre ich výskyt. Vydajte sa za hubárskym dobrodružstvom zodpovedne a s dostatočnou prípravou.

Komerčný článok