Ako si zútulniť domov? Jednoducho – kúpte si kalateu

Domov z domu alebo bytu pomáhajú vytvoriť aj izbové rastliny. Niektorí ich nikdy nemajú dosť, niektorí si myslia, že sa o ne nevedia starať, a tak si ich radšej nekupujú – ale faktom je, že rastliny v interiéri nám naozaj prospievajú. Ako si vybrať z obrovskej ponuky na internete či v obchodoch alebo záhradkárstvách?

Ako si zútulniť domov? Jednoducho – kúpte si kalateu
(zdroj: unsplash.com)

Rastlina ako dekorácia

Ak patríte práve k spomínanej skupine ľudí, ktorá uprednostní rastliny nenáročné na starostlivosť, ideálnou voľbou je pre vás kalatea. Kalatey majú krásne listy rôznych tvarov s rôznym sfarbením. Nájdete na nich aj jedinečné vzory a kresby, vďaka ktorým sa nestanú len dodávateľom kyslíka, ale aj hlavnou ozdobou vašej domácnosti. Aký druh si však z viacerých vybrať a ako sa oňho správne starať?

Neexistujú dve rovnaké

Kalatey pochádzajú z tropických oblastí Ameriky, vrátane dažďových pralesov v Brazílii. Existuje niekoľko desiatok druhov, ktoré rastú aj v exteriéri, ale interiérové dosahujú veľkosť iba 30 až 60 cm (niekedy 100 cm). Kalatey sú charakteristické aj rôznorodým vzhľadom – nikdy nenájdete dve rovnaké. Niektoré majú úzke a špicaté listy, iné okrúhle. Hýria odtieňmi zelenej, na ktorej sa objavuje červenkastá, modrastá aj tmavá vínová farba. Vo všeobecnosti ide o kvitnúcu rastlinu, ale v interiéri kvitne veľmi zriedkavo.

Svetlo nie je podmienkou, teplo áno

Kalatea je ideálnou voľbou aj do priestoru, kde nemáte príliš veľa slnečného svetla. Preto ju neumiestňujte na okno otočené na juh, lebo slnko by mohlo poškodiť práve jej krásne sfarbenie. Veľmi tmavý interiér však zasa môže spomaliť jej rast. Čím sú listy kalatey tmavšie, tým lepšie bude znášať horšie svetelné podmienky. Nie je jedovatá, takže sa nemusíte báť o svoje deti ani domácich miláčikov. Vyhovuje jej teplota medzi 18 a 30 stupňov. Ani v zimnom období by teplota nemala klesnúť pod 15 stupňov, pretože inak začne rastlina vädnúť. Má rada nielen teplo, ale aj vlhko. Ak na listoch začnete pozorovať škvrny, je možno vhodné zaobstarať si difuzér na zvlhčenie vzduchu. Zalievať by ste mali raz za jeden alebo dva týždne – viac v lete a menej v zime. Kalateu odporúčame každú jar presadiť do o trochu väčšieho kvetináča, aby mala dostatok miesta.