Rýpadlo a minibager: ako s nimi vykopať základy na bazén alebo dom svojpomocne

Základy domu, výkopy na bazén či pivnicu – to sú desiatky a desiatky kubíkov zeminy, s ktorými si najrýchlejšie poradí rýpadlo (bager) alebo minibager. Prečítajte si, akým spôsobom môžete tieto stavebné stroje zapojiť do práce a na čo všetko by ste si pri tom mali dať pozor.

Rýpadlo a minibager: ako s nimi vykopať základy na bazén alebo dom svojpomocne
(zdroj: unsplash.com)

Ornicu zhrnie aj minibager

Aj tie najmenšie stavebné stroje dokážu prekonať silu ľudských svalov niekoľkonásobne a s desiatkami kubíkov zeminy si poradia za zlomok času. V prípade rozsiahlejších stavebných prác alebo výkopov teda nie je otázka či, ale kedy by ste ich mali do práce nasadiť.

Predtým, ako sa pustíte do samostatných výkopov, by ste mali zhrnúť na vhodné miesto vrchnú vrstvu pôdy (ornicu). Je totiž mäkká a základy by na nej mohli časom klesať. Zároveň ide o najkvalitnejšiu zeminu plnú organických látok, takže si ju odložte, aby ste ju mohli neskôr použiť na založenie záhrady alebo záhonu.

Na zhrnutie ornice môžete využiť klasický bager (rýpadlo) ale aj minibager a svahovaciu lopatu.

Na základy domu radšej rýpadlo (bager)

Pre všetky prípady platí „dvakrát merajte a raz kopte“. Nie, že by ste prípadný zle vymeraný výkop nedokázali neskôr upraviť, hodinovka bagristu či minibagristu však nepustí a prípadná chyba vás môže stáť stovky eur navyše.

Pri základoch domu by ste mali byť obzvlášť ostražitý. Ich rohy by mal zamerať geodet alebo aspoň skúsený majster. Následne podľa nich nechajte vyznačiť hrany a až potom na miesto pustite bagristu.

Na menšie stavby vám postačí aj minibager, pre základy domov je však vhodnejšie klasické rýpadlo (bager). Minibager má jednoducho slabšiu hydrauliku a dosahuje menšie výkony – aj pri mäkšej pôde by mu práca mohla trvať niekoľko dní. V dôsledku toho by sa mohla celá stavba zbytočne predražiť. Rýpadlo na to potrebuje niekoľko hodín, ak sú vhodné podmienky. Samozrejme, pri tvrdej ílovitej pôde sa môže aj s ním práca natiahnuť na viacero dní.

Nekupujte stavebné stroje, požičajte si ich

Stavebné stroje ako napr. rýpadlo, vás môžu stáť tisícky či dokonca desiatky tisíc eur. Ide o veľkú investíciu aj pre malé firmy, nielen pre jednotlivcov. Našťastie, ak vás limitujú financie, máte k dispozícii niekoľko možností:

Použité stroje – Viacero predajcov predáva stavebné stroje aj ako použité, avšak vo vynikajúcom stave a po veľkom generálnom servise. Na takéto použité stavebné stroje vám potom poskytnú aj záruku.

Požičovňa stavebných strojov – Požičovne nevyužívajú iba súkromné osoby, ale aj živnostníci, partie živnostníkov a menšie i väčšie firmy. Vďaka krátkodobým i dlhodobým výpožičkám môžete rozšíriť ponuku vašich služieb alebo posilniť vašu kapacitu pri nápore zákaziek. Niektoré požičovne ponúkajú aj doplnkové služby ako online obhliadka stroja cez internet či prenájom stroja aj so strojníkom.

Komerčný článok