Ako si upraviť pozemok pre stavbu rodinného domu

Aj na úpravy pozemku pred samotným začatím stavby by ste sa mali starostlivo pripraviť. Prečítajte si, aké nástrahy vás pri tom môžu čakať a ako vám s úpravou pomôže minibager alebo bager.

Ako si upraviť pozemok pre stavbu rodinného domu
(zdroj: unsplash.com)

Pozor na inžinierske siete a výrub stromov

Predtým, než stavebné stroje prvýkrát zakopnú do zeme na vašom pozemku, preverte si, kade vedú inžinierske siete. Nič neodštartuje susedské vzťahy horšie ako preseknutý prípojkový kábel alebo vodovod vedúci na susedný pozemok.

Bez komplikácií nie je ani prípadný výrub stromov. Na ten potrebujete povolenie od obce alebo mesta, aj keď stojí strom na vašom pozemku. Existujú výnimky ako napr. bezprostredné ohrozenie života, zdravia či majetku. Ďalšou výnimkou sú stromy s obvodom do 40 cm vo výške 30 cm nad zemou v zastavanom území obce alebo s obvodom do 80 cm vo výške 130 cm nad zemou v záhr. osadách. Problémom s úradmi sa vyhnete podrobnou fotodokumentáciou stavu pred a po výrube.

Na väčších pozemkoch pomôžu stavebné stroje

Krompáče, rýle a lopaty síce stále majú pri prácach na pozemku nezastupiteľné miesto, 21. storočie však ovládli stavebné stroje. Tie pritom zďaleka nemusia byť jednoúčelové. Môžete ich využiť na desiatky rôznych spôsobov vďaka pripojiteľnému hydraulickému príslušenstvu.

Štandardným nástrojom pre minibagerbager je tzv. podkopová lyžica, určená najmä na výkopové práce v najrôznejších druhoch pôdy. Samozrejme, môžete ju použiť aj na nakladanie materiálu či zarovnanie terénu, na tento účel vám však lepšie poslúži tzv. svahovacia lyžica. Keďže je širšia, vykonáte s ňou viac práce za rovnaký čas.

Samozrejme, existuje aj množstvo ďalších druhov lyžíc a lopát, ale aj ďalšie príslušenstvo. Na búranie starých stavieb môžete použiť hydraulické kladivo a nožnice, ktoré si poradia aj so železobetónom. Pevné materiály môžete presúvať pomocou drapákov či lyžín, zbaviť sa drevných porastov môžete vďaka mulčovačom. Využiť môžete aj skalné a asfaltové frézy, zemné vrtáky, zhutňovače a mnoho iného. Nie každé príslušenstvo je však kompatibilné s každým druhom stroja.

Bager alebo minibager?

Možno budete namietať, že bager sa nezmestí všade a ľudské svaly teda nemôže nahradiť úplne. To je sčasti pravda, no taký minibager, ktorý je v podstate jeho zmenšenou verziou, je omnoho obratnejší. Tak ako veľký bager sa dokáže otočiť na mieste, vďaka kompaktným rozmerom sa však zmestí aj na stiesnené zastavané pozemky. Najmenšie minibagre dokonca prejdú cez bežné 80 cm široké dvere. Môžete s nimi teda pracovať aj v interiéri bez toho, aby ste museli vybúravať otvor.

Minibager má tiež nižšiu spotrebu paliva, náklady na údržbu, hlučnosť a emisie. Vďaka nízkej hmotnosti je šetrnejší k povrchom ako klasický bager. Na jeho prepravu vám postačí autoprepravník a výkonnejšie osobné auto či dodávka.

Komerčný článok