Typy bezpečnostných kamerových systémov pre firmy

Pokiaľ ste majiteľom firmy, iste vám záleží na bezpečnosti vašich klientov, zamestnancov či strojového a vozového parku. Preto je rozumné vopred sa pripraviť na prípadné bezpečnostné problémy.

Typy bezpečnostných kamerových systémov pre firmy
(zdroj: unsplash.com)

Vonkajší kamerový systém s nahrávaním je jednou z niekoľkých dôležitých súčastí bezpečnostného systému vo firmách. Medzi ostatné môžeme zaradiť aj EPS – Elektronická požiarna signalizácia, HSP – Hlasová signalizácia požiaru či SKV – Systém kontroly vstupu alebo EZS – Elektronický zabezpečovací systém. V tomto článku sa však zameriame na typy bezpečnostných kamerových systémov.

Analógové kamery

Analógové kamery sú dostupným a jednoduchým riešením bezpečnostných kamerových systémov. Zachytávajú obraz a prevádzajú ho na elektrický signál, ktorý je potom prenášaný po koaxiálnom kábli do monitorovacieho zariadenia alebo digitálneho nahrávacieho zariadenia. Štruktúrovaná kabeláž často zabezpečuje prenos k operátorom.

Rozlíšenie analógových kamier je zvyčajne nižšie a dokážu prenášať iba video. Na druhej strane však ide o lacnejšie riešenie s jednoduchou inštaláciou.

IP kamery

IP kamery (Internet Protocol) sú digitálne kamery, ktoré zachytávajú obraz a prevádzajú ho na digitálne dáta. Pripájajú sa do PC siete a komunikujú pomocou protokolu IP.

Oproti spomenutým kamerám sa môžu pochváliť vyšším rozlíšením, vďaka čomu zobrazujú obraz detailnejšie. Video, zvuk a dáta sú prenášane ethernetovým káblom alebo káblom s podporou PoE. Aj preto je ich inštalácia náročnejšia a sú drahšie.

HDCVI/HDSDI

Pri HDCVI kamerách sa video, audio a dáta prenášajú cez koaxiálne káble. Táto hybridná technológia umožňuje prenos kvalitného analógového signálu. Výsledkom je vysoké rozlíšenie a skvelý obraz.

Takisto HD-SDI kamery dokážu pomocou koaxiálneho kábla prenášať zvuk a video signál s vysokým rozlíšením.

Cena HDCVI kamier je nižšia, ako cena HDSDI kamier, obe sa však montujú jednoducho.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ, vždy vezmite do úvahy svoje potreby a špecifikácie.

Komerčný článok