Máte doma veľa kobercov? Možno ich nečistíte dostatočne!

Veľkým trendom v našich domácnostiach sa stali predovšetkým chlpaté koberce. Sú estetické, skvele sa hodia do akéhokoľvek typu interiéru a sú veľmi príjemné na dotyk. Tieto výhody však doprevádza aj jedna nevýhoda. Spočíva v čistení a starostlivosti o takýto koberec.

Máte doma veľa kobercov? Možno ich nečistíte dostatočne!
(zdroj: unsplash.com)

Mokré vysávanie – prečo nie?

Vysávanie je jedným z najjednoduchších spôsobov čistenia dlážky a koberca. Ak sa rozhodnete svoj koberec s vysokým vlasov iba vysávať, nemali by ste to robiť iba raz týždenne. Koberce zachytávajú zo vzduchu prach, čo je v podstate ich výhodou. Znamená to však aj to, že ich musíte povysávať niekoľkokrát do týždňa. Vhodné je aj takzvané mokré vysávanie, ktoré bežne realizujú upratovacie firmy špeciálnym multifunkčným vysávačom. Dá sa však kúpiť aj do bežnej domácnosti. Možno do neho budete musieť investovať viac, než do bežného vysávača, ale ušetrí vás od opakovaného vysávania a využijete aj na iné veci, než len koberce.

Prášiť alebo tepovať?

Čistenie koberca sa dá realizovať aj starým dobrým „prášením“. Či už si ho prevesíte cez plot, alebo tradičný pracháč, nezabudnite ho dobre poudierať. Všetky väčšie nečistoty takto vypadnú. Menšie však môžu zostať v koberci, preto sa po prášení opäť nevyhnete vysávaniu. Po vysávaní môžete urobiť krok naviac – naniesť na koberec impregnačný sprej na textílie. Ochráni váš koberec pred vlhkosťou a znečistením škvrnami. Aspoň raz do roka by ste mali uskutočniť aj hĺbkové čistenie koberca. Treba pri tom myslieť na materiál, z ktorého je koberec vyrobený. Koberce s jemným vlasom netreba drhnúť kefou a pri spomínaných shaggy kobercoch je špina usadená hlboko, preto zvážte tepovanie.

Zázračný prášok

Ak u vás mokré čistenie neprichádza do úvahy, či už z dôvodu nevhodnej podlahy, jemného vlákna alebo potreby rýchleho čistenia (pamätajte na to, že pri mokrom čistení musí koberec schnúť aj 24 hodín), zvoľte radšej to suché. Na koberec jednoducho naneste špeciálny čistiaci prášok, ktorý má schopnosť absorbovať škvrny a vysať mastnotu. Následne sa prášok dôkladne vysaje vysávačom. Koberce môžete v konečnom dôsledku vyčistiť aj strojovo, ich zverením do rúk profesionálov. Je to veľmi rýchle, efektívne a poradí si so zažratými škvrnami a zápachom.