Záhradné oplotenie sa neustále zdokonaľuje ako odpoveď na stále rastúci dopyt po kvalitnej a bezpečnej ochrane pozemku. Oplotenie záhrady, domov, skladov a ostatných objektov je čoraz aktuálnejšia téma pre majiteľov priestorov a vlastníkov domov. Stavebný sektor prináša bohužiaľ aj veľa odpadu, preto sa kladie veľký dôraz aj na ekologické varianty.
Ekologické materiály
Ako úvod k ekologickému oploteniu je najdôležitejšie si uvedomiť, ktoré materiály najviac chránia prírodu a pri ich výrobe ju čo najmenej znečisťujú.
Skvelým príkladom takého oplotenia sú gabionové ploty, ktoré poskytujú vysokú kvalitu a bezpečnosť a namiesto bežných materiálov, ako drevo a kov využívajú ako výplň kamene. Tieto ploty majú dlhú životnosť a ich výroba nie je ekologicky náročná, čím pomáhajú životnému prostrediu a nezničistujú ho ako pri výrobe tradičných oplotení.
Zelené oplotenie ako optimálna varianta
Jedným z najekologickejších oplotení sú takzvané “zelené oplotenia,” ktoré poskytujú prírodnú a estetickú bariéru, no zároveň sú veľkým prínosom aj pre biodiverzitu. Vytvára teda prostredie aj pre hmyz, vtáky a iné živočíchy, ktoré udržujú ekosystém stabilný a zdravý. Prevažne sa zelené oplotenie používa na oplotenie záhrady, kde o neho bude ľahšie postarané ako na pozemkoch so skladmi.
Negatívnou vlastnosťou živého plotu je neustála starostlivosť, ktorú si vyžaduje. Bez akéhokoľvek zásahu sa živý plot môže vymknúť z kontroly a môže spôsobiť viac škody ako úžitku.
Úspora vody
Niektoré tradičné oplotenia ako aj panelové ploty môžu brániť prirodzenému toku dažďovej vody. Pokiaľ voda nemá voľný prietok, môže to spôsobiť eróziu pôdy a eventuálne záplavy, preto sa pri výrobe a montáži plotu zohľadňuje aj vplyv na udržiavanie a prepúšťanie vody
Výber správneho oplotenia je samozrejme závislý aj od jeho využitia. Aby ste si zaručili najlepšiu variantu pre Váš pozemok, neváhajte kontaktovať profesionálov, ktorí Vám s oplotením pozemku alebo záhrady radi pomôžu a navedú Vás správnym smerom.
Komerčný článok